W ostatnich latach rośnie świadomość prawna nauczycieli i nauczycielek, a złożoność i niejednoznaczność przepisów regulujących edukację w Polsce stały się przedmiotem licznych dyskusji w środowisku edukacyjnym. Książka Marcina Kruszewskiego „Prawo Marcina” była prezentowana w kanałach Fundacji Ja, Nauczyciel jako propozycja lektury na temat prawnych aspektów funkcjonowania w szkole. Uznaliśmy wspólnie, że warto tę pozycję objąć patronatem medialnym i w ten sposób przyczynić się do otwarcia merytorycznej dyskusji o problemie.
read morePoznaj swoje prawa i nigdy więcej nie daj się zmanipulować w szkole! Podczas lekcji skonfiskowano twój telefon? Nauczycielka od fizyki każe ci wyciągnąć kolczyk z nosa pod groźbą uwagi? A może z powodu gadania na lekcji ukarano cię jedynką z matmy? Być może nie wiesz, ale nic z tego nie jest legalne! Marcin Kruszewski, prawnik i twórca profilu Prawo Marcina, nie pozwoli, by brak wiedzy wpakował cię w kłopoty. A wszystko to w przystępnej i zrozumiałej formie, dalekiej od podręcznikowego stylu, który znasz ze szkolnej ławki.
read moreJak kształtować w dziecku pełne szacunku i empatii postawy wobec natury wokół nas? Czy można nauczyć je miłości do przyrody? I kiedy zacząć? Im szybciej, tym lepiej. I nie trzeba jechać na koniec świata, ani szukać fikuśnych zajęć dodatkowych.
read moreOd wielu lat w środowisku mówi się o tym, byśmy nie stawali po dwóch stronach barykady (nauczyciele kontra reszta społeczeństwa), ponieważ między nami jest dobro dziecka. Boimy się siebie nawzajem, radzimy sobie z tym, tak jak umiemy, czyli różnie. Ta książka może przyczynić się zrozumienia, na czym polega praca nauczycieli/nauczycielek.
read moreWspółcześni rodzice chcą być z dziećmi blisko. Chcą wychować ludzi otwartych, akceptujących siebie i innych. Słowem – chcą wychować szczęśliwych ludzi. Problem w tym, że nie zawsze wiedzą, jak to zrobić.
read moreCo zrobić, by nie kojarzyła się tylko z zeszytem w kratkę, tablicą i klasówką? Zajmować się nią, kiedy robimy coś przyjemnego. Oto rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią matematyki, a lubią gotowanie – matgotowanie. I specjalna sałatka. O co chodzi w matgotowaniu? To proste! Wystarczy podczas przygotowywania z dziećmi posiłków zacząć przywiązywać większą…
read moreKiedy ma się 9 czy 12 lat, nie jest łatwo dogadać się z własnym ciałem. Może nogi wydają się za długie? Włosy są w mysim kolorze lub zbyt kręcone? Uśmiech nie tak ładny jak u innych? Dopadają nas kompleksy, możemy spotkać się z hejtem lub czuć się odrzuceni. Ta książka pomaga odpowiedzieć na pytania:
read moreJuż 27 kwietnia w księgarniach pojawi się najbardziej oczekiwana książka tej wiosny. W czasach kryzysu młodych, gdy świat dorosłych nieszczególnie radzi sobie ze zorganizowaniem systemowej pomocy dla naszych dzieci to pozycja, przez którą wszyscy powinniśmy przebrnąć.
read moreCzy rozwódka po czterdziestce może znaleźć miłość? Czy wyjazd do nowopoznanego Włocha to dobry pomysł? I to w trakcie szalejącej pandemii? Wkrótce do księgarni w całej Polsce trafi poruszająca opowieść o poszukiwaniu miłości po czterdziestce autorstwa Iwony Kulwickiej. Książka „Miłość po czterdziestce”…
read moreSzkoła potrafi być mocno wkurzająca: natłok materiału do przyswojenia, nauczyciele bardziej skupieni na uczniowskich błędach niż sukcesach, staroświeckie metody nauczania, konieczność nauki przedmiotów i faktów, które nie przydadzą się w prawdziwym życiu… A wszystko to musi się zacząć nierzadko nawet przed bladym świtem o 8 rano.
read more