Poznaj  swoje prawa i nigdy więcej nie daj się zmanipulować w  szkole! Podczas lekcji skonfiskowano twój telefon? Nauczycielka od fizyki każe ci wyciągnąć kolczyk z nosa pod  groźbą uwagi? A może z powodu gadania na lekcji ukarano cię jedynką z matmy? Być może nie wiesz,  ale nic z tego nie jest legalne! Marcin Kruszewski, prawnik i twórca profilu Prawo Marcina, nie pozwoli,  by brak wiedzy wpakował cię w kłopoty. A wszystko to w przystępnej i zrozumiałej formie, dalekiej od  podręcznikowego stylu, który znasz ze szkolnej ławki.  

Nieważne, czy jesteś uczniem, nauczycielem czy rodzicem — ta książka na pewno przyda się przy  najbliższej klasowej dyskusji!  

Książka opatrzona posłowiem Adama Bodnara.  

Patroni książki: Przemek Staroń, Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka oraz Ja, Nauczyciel. 

KSIĄŻKĘ POLECAJĄ:  

Ta książka ma szansę zakopać pokoleniową przepaść. Drodzy Dorośli – czytajcie,  słuchajcie i oglądajcie Marcina Kruszewskiego!  

 – Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (2015-2021) i Minister Sprawiedliwości.  

To jest książka, która powinna trafić do każdej szkolnej biblioteki. Dziękuję  Marcinowi Kruszewskiemu za „Prawo Marcina”!  

– Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018) i kanclerz Międzynarodowej Kapituły  Orderu Uśmiechu  

O AUTORZE  

Marcin Kruszewski – prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, twórca największego profilu  prawniczego w Polsce, na którym codziennie opowiada o prawach ucznia. TikToker roku 2023 wg.  See Blogers. W ostatnich dwóch latach jego konto było najszybciej rozwijającym się profilem na  platformie. W młodości był tym uczniem, który wykłócał się z nauczycielem, czy można mu zabrać  telefon; dziś wspiera młodzież w walce o ich prawa w domu i w szkole.  

FRAGMENT KSIĄŻKI:  

Zacznijmy może od sprawy podstawowej, gdy chodzi o kwestię wyglądu w szkole. Otóż nauczyciel nie  może zabronić ci farbowania włosów, robienia makijażu, malowania paznokci, bo nie ma do tego  żadnej podstawy w polskich przepisach. Z poprzedniego rozdziału wiecie już, że o zasadach, których  muszą przestrzegać uczniowie, decyduje szkolny statut. A statut nie może być niezgodny z przepisami  prawa powszechnie obowiązującego, które znajdują się wyżej w hierarchii.  

Zgodnie z prawem szkoła określa w statucie zasady ubierania się uczniów na jej terenie. Zasady  statutu powinny jednak dotyczyć wyłącznie wyjątków i ingerować w wygląd uczniów dopiero wtedy,  kiedy faktycznie ograniczenie będzie potrzebne i racjonalne.

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights