Pedagogika, a w zasadzie jej punkt wyjścia, czyli coś, co dziś nazywamy pedagogią, ma swoją praprzyczynę w komplikacji systemów społecznych, tj. w potrzebie, czy wręcz konieczności przysposobienia jednostek do pełnienia rosnącej liczby ról, jakie jednostki te mają pełnić. Z tej czysto utylitarnej funkcji usilnie chce „ewoluować” do roli anioła stróża, który taką przyziemną utylitarność ma w pogardzie.
read moreMinecraft. Matematyka. Megazadania to idealne połączenie ulubionej gry i przyjaznej edukacji matematycznej. Każdy, kto miał okazję obserwować dziecko grające w Minecraft, zauważył z pewnością, że umiejętności matematyczne są w tej grze niezbędne. Warto to wykorzystać!
read moreOd momentu, w którym pedagogiczni luminarze odkryli, że w curriculach zawarta jest jedynie śladowa ilość zagadnień wystarczająco nowoczesnych, praktycznych, interesujących i łatwo przyswajalnych, i okazało się, że szkoła nie ma już praktycznie czego uczyć, nie chcąc sprzeniewierzać się nowemu paradygmatowi, trwają intensywne poszukiwania zagadnień, którymi mogłaby się zająć między przerwami.
read more„Czy ocean jest spokojny, czy wzburzony, meduza płynie swoim tempem, a światło, które wskazuje jej drogę pochodzi z jej wnętrza” mówi Magdaleną Daniłoś w rozmowie z Jarosławem M. Spychałą.
read morePrzywykliśmy już do tego, że dzieci chodzą na korepetycje czy dodatkowe zajęcia z języków obcych. Wychodzimy z założenia, że jak chcemy, aby dzieci się rzeczywiście nauczyły, to muszą to robić poza szkołą. Podobnie myślimy w odniesieniu do tańca, śpiewu, sportu. Inaczej ma się rzecz z językiem polskim.
read morePrzedstawiamy drugą część świetnego artykułu Roberta Raczyńskiego. Jeśli ktoś jeszcze nie zaznajomił się z pierwszą częścią, polecamy! Jaką rolę pełnimy w tym zawodzie? I jaki skutek przynoszą nasze działania? „Skoro nie jesteśmy w stanie zaproponować niczego poza kilkuletnim zgrywaniem klauna lub nudnego anioła-stróża?”
read moreCzytam „wkurzone” teksty mojej koleżanki z łamów JaNauczyciel’ka, Beaty Wermińskiej, dobrze oddające stan emocjonalny sporej części przedstawicieli naszej profesji, podzielam tę jej frustrację, współodczuwam złość, gniew, zniechęcenie, ale już nie podtekstowe zdziwienie opisywaną sytuacją.
read moreWyobraźcie sobie, że uczniowie nazywają Waszą szkołę „klubem 555”. Że codziennie rano chętnie wstają o godzinie 5:55, żeby zdążyć na zajęcia. Wyobraźcie sobie, że są aktywni, że cały czas zabierają głos, że przygotowują się do zajęć. A przede wszystkim, wyobraźcie sobie, że to, czego dowiadują się na zajęciach starają się wdrożyć praktycznie w swoje życie, że starają się doskonalić, rozwijać, być lepszymi ludźmi.
read moreJuż 30 marca 2022 w Warszawie odbędzie się Kongres Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych. Temat przewodni konferencji to “Nowe technologie wobec zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych”.
read moreZmiany i nowe sytuacje związane z wojną w Ukrainie codziennie dotykają zarówno migrantów jak i osoby wspierające. W natłoku
silnych i trudnych emocji łatwo o sytuacje konfliktowe. Jak więc rozmawiać i szukać porozumienia w domu, szkole czy w pracy?