Ostatnimi czasy wiele osób interesuje się fińskim systemem oświaty, uważanym obecnie za jeden z najefektywniejszych na świecie. Warto więc pamiętać, że jego założenia opierają się na pedagogice waldorfskiej. Jej historia rozpoczęła się w 1919 roku. Nazwa wywodzi się od siedziby pierwszej szkoły, która powstała w budynkach fabryki papierosów Waldorf-Astoria, w Stuttgarcie.
read moreJak daleko Państwa szkoła i osobiste doświadczenia nauczycielskie odeszły od formalizmu, autokratyzmu i rygoryzmu zaszczepionego przez Jana Fryderyka Herbarta?
read moreWciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądała edukacja po osiemnastym stycznia. Czy mamy szansę wrócić do szkoły? Nie wiemy też, czy będzie to nauczanie stacjonarne, czy hybrydowe w potocznym znaczeniu.
read moreDlaczego dobry człowiek, dobry nauczyciel robi złe rzeczy? Do jakiego stopnia jesteśmy w stanie wykonać polecenie niezgodne z naszą moralnością, przekonaniami, wiedzą i zdrowym rozsądkiem?
read moreDwa tygodnie temu podczas spaceru z psem mój świat wywrócił się do góry nogami. Najpierw dosłownie, bo nie przypuszczałam, że jest tak ślisko jak było, a drugi raz, gdy spotkałam siostrę mojej przyjaciółki. Magda pracuje od lat w warszawskiej korporacji i widujemy…
read moreOstatni tydzień rozpoczęła burza wokół zdjęcia babeczek opatrzonego opisem nauczyciela, że właśnie zostały wyciągnięte z piekarnika, a zakończyło tsunami po informacji, że do szkoły wrócimy najwcześniej w styczniu.
read moreWraz z pomysłem konsultacji dla uczniów klas ósmych, maturalnych i zdających w tym roku egzaminy zawodowe, powrócił temat pracy za darmo.
read moreSto lat temu, w pierwszej połowie XIX wieku, padły słowa Alexisa de Tocqueville’a że demokracja przetrwa do czasu, kiedy parlament odkryje, że można przekupić społeczeństwo za publiczne pieniądze.
read morePrzyznam się, że czasem kopiuję sobie do oddzielnego folderu niektóre przeczytane posty w mediach społecznościowych. Wiele z wypowiedzi internautów, również tu w grupie, „Ja, nauczyciel”, wydaje mi się tak trafna.
read moreZ niewolnika nie ma pracownika. Co zatem ze zniewolonym uczniem objętym obowiązkiem do 18 roku życia? Czy edukacja w przymusie ma jeszcze jakikolwiek sens?
read more