30 marca, 2022 / nasze publikacje
Pozytywna szkoła. Filozofia Fryderyka Karzełka źródłem inspiracji dla nauczycieli.
Wyobraźcie sobie, że uczniowie nazywają Waszą szkołę „klubem 555”. Że codziennie rano chętnie wstają o godzinie 5:55, żeby zdążyć na zajęcia. Wyobraźcie sobie, że są aktywni, że cały czas zabierają głos, że przygotowują się do zajęć. A przede wszystkim, wyobraźcie sobie, że to, czego dowiadują się na zajęciach starają się wdrożyć praktycznie w swoje życie, że starają się doskonalić, rozwijać, być lepszymi ludźmi.
Czytaj więcej
29 marca, 2022 / wydarzenia
Klasa. Fundacja BNP Paribas ogłasza nabór do 20., jubileuszowej edycji programu stypendialno-rozwojowego.
Masz dobre wyniki w szkole i marzysz o nauce w dobrym liceum w dużym mieście? Możemy Ci w tym pomóc!...
Czytaj więcej
25 marca, 2022 / dobre praktyki, nasze publikacje
Profesor Jozef Vervoort gościem specjalnym Kongresu SPE!
Już 30 marca 2022 w Warszawie odbędzie się Kongres Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych. Temat przewodni konferencji to “Nowe technologie wobec zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych”.
Czytaj więcej
23 marca, 2022 / nasze publikacje
Pogotowie Mediacyjne a wojna w Ukrainie
Zmiany i nowe sytuacje związane z wojną w Ukrainie codziennie dotykają zarówno migrantów jak i osoby wspierające. W natłoku
silnych i trudnych emocji łatwo o sytuacje konfliktowe. Jak więc rozmawiać i szukać porozumienia w domu, szkole czy w pracy?
Czytaj więcej
22 marca, 2022 / lektura obowiązkowa
Miłość po 40-tce Jak zakochać się na Tinderze?
Czy rozwódka po czterdziestce może znaleźć miłość? Czy wyjazd do nowopoznanego Włocha to dobry pomysł? I to w trakcie szalejącej...
Czytaj więcej
20 marca, 2022 / dobre praktyki
Muzyka hip-hop jako narzędzie w pracy z uczniem zagrożonym niedostosowaniem społecznym
Niedostosowanie społeczne z definicji to wszelkie formy wadliwego stosunku do innych ludzi wypływające z różnego rodzaju zaburzeń emocjonalnych oraz defektów w tym zakresie [1]. O tym, że uczeń jest niedostosowany społecznie, świadczy zachowanie naruszające społeczne normy i wartości, które nie jest akceptowalne w danym środowisku.
Czytaj więcej
18 marca, 2022 / dobre praktyki
Zagubieni w oczekiwaniach
Problemy w pracy wychowawczej w placówkach oświatowych mają swoje źródło w niedoskonałości systemu szkolnego, który tworzy za dużą przestrzeń do interpretacji. Jako społeczeństwo w dalszym ciągu prowadzimy dyskusję na temat roli osób niepełnosprawnych i ich znaczeniu dla świata lub jego braku.
Czytaj więcej
16 marca, 2022 / lektura obowiązkowa
„Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać”
Szkoła potrafi być mocno wkurzająca: natłok materiału do przyswojenia, nauczyciele bardziej skupieni na uczniowskich błędach niż sukcesach, staroświeckie metody nauczania, konieczność nauki przedmiotów i faktów, które nie przydadzą się w prawdziwym życiu… A wszystko to musi się zacząć nierzadko nawet przed bladym świtem o 8 rano.
Czytaj więcej
15 marca, 2022 / nasze publikacje
Polska szkoła po wojnie
Czy nadzwyczajne okoliczności wojny nie powinny być impulsem do radykalnej zmiany naszej edukacji? Należę do pokolenia, które kształcone było w duchu określonego, powojennego (po II WŚ) paradygmatu postrzegania przeszłości: Niemcy i Rosja zdradziły, bo napadły Polskę, a Francja i Anglia zdradziły, bo nie przyszły Polsce na pomoc. Ten edukacyjny paradygmat dawał jednoznaczną odpowiedź na pytanie, jak należy rozumieć przeszłość, ale nie podpowiadał nic w kwestii tego, jak rozumieć przyszłość. Można powiedzieć, iż „zacinał się” na konstatacji, że Anglicy i Francuzi nas oszukali, bo nie przyszli nam z pomocą, a przecież powinni wysłać swoich żołnierzy, aby u naszego boku walczyli za Polskę.
Czytaj więcej
14 marca, 2022 / nasze publikacje, opinie
20 gier, które możesz wykorzystać w edukacji i rozwoju dzieci
Gry komputerowe i konsolowe przez ostatnie dekady zdecydowanie zmieniły swoje oblicze, po części podążając za oczekiwaniami, a po części same je kreując. Jedną z nowych funkcji wirtualnej rozrywki jest szeroko rozumiana nauka i rozwój, doskonalenie umiejętności, pobudzanie kreatywności, poszerzanie wiedzy czy wreszcie zadbanie o porządną porcję aktywności fizycznej.
Czytaj więcej