Uczą otwartości, szacunku i równego traktowania innych. Prowadzą projekty, które angażują młodzież w aktywności z tego zakresu. Ze swoimi działaniami wychodzą poza szkołę do lokalnej społeczności – tak działają nauczycielki i nauczyciele, których co roku wyróżnia się Nagrodą im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Już tylko do 24 października trwa nabór zgłoszeń do kolejnej edycji.

Nagroda im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata” od 15 lat trafia w ręce nauczycieli i nauczycielek, którzy uczą i wychowują w duchu dialogu, tolerancji oraz poszanowania dla innych. Wyróżnione nią osoby to często nie tylko nauczyciele i nauczycielki, lecz także aktywiści i aktywistki zaangażowani w życie swojego regionu czy miejscowości. Swoją pracą nie tylko kształtują postawy młodych ludzi, lecz także sprawiają, że bardziej otwarci stają się mieszkanki i mieszkańcy wsi i miast w całej Polsce.  

Celem Nagrody jest wsparcie ich w tych działaniach, a także docenienie zaangażowania i odwagi, z jaką pracują. Inicjatywa upamiętnia także Irenę Sendlerową, działaczkę społeczną, Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny światowej uratowała ponad dwa tysiące żydowskich dzieci. 

Kto został wyróżniony dotychczas?

Nagroda ustanowiona została przez Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce w 2006 roku, a pierwsi jej laureaci – Robert Szuchta oraz Norman Conard z USA – zostali  wybrani osobiście przez Sendlerową. W gronie laureatów znajdują się również m.in. Anna Kloza, Marzanna Pogorzelska, Małgorzata Rusiłowicz, Mirosław Skrzypczyk czy Agnieszka Jankowiak-Maik. Ambasadorką konkursu i laureatką nagrody honorowej została także Bożena Szroeder – wybitna polska animatorka kultury. 

W jaki sposób zgłosić kandydatkę lub kandydata do Nagrody?

Kandydatki i kandydatów do nagrody zgłaszać mogą osoby trzecie, instytucje i organizacje. Nauczyciele mogą też sami zgłaszać swoje kandydatury. Ze wszystkich zgłoszeń kapituła wybierze około 10 nominowanych, a spośród nich jednego laureata, który otrzyma nagrodę główną w wysokości 15 000 zł. Resztę nominowanych osób uznaje się za wyróżnionych.

Nabór zgłoszeń trwa do 24.10.2021 roku i jest prowadzony wyłącznie drogą elektroniczną.

Kandydat powinien wypełnić: internetowy formularz zgłoszeniowy

CZYTAJ WIĘCEJ

O kapitule oraz organizatorach


Skład kapituły przyznającej nagrodę wchodzą: Krzysztof Czyżewski, Elżbieta Ficowska,  dr Igor Czernecki, Emilia Gromadowska, Włodzimierz Grudziński, Alicja Pacewicz, Lesław Piszewski, Jarosław Przyborowski, Paula Sawicka, Krystyna Starczewska, Robert Szuchta, Dorota Żuber, Katarzyna Grubeki Agnieszka Jankowiak-Maik.

CZYTAJ BIOGRAMY KAPITUŁY 

Program nagrody prowadzi Centrum Edukacji Obywatelskiej (w ramach obszaru programowego Ucz otwartości). Partnerami Nagrody są Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu, Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego, Fundacja Signum, Fundacja Santander, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.

Więcej na https://uczotwartosci.ceo.org.pl/programy-edukacyjne/nagroda-im-ireny-sendlerowej/ 

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt:
Dominika Panfil, dominika.panfil@ceo.org.pl,

22 659-62-03, wew. 106. 

Dodaj komentarz