W marcu swoją premierę miał zbiór reportaży „Przewiew. 12 historii otwartych” – książka o ludziach, dzięki którym zmienia się lokalna, wspólna rzeczywistość. Wśród reporterów, którzy przyjrzeli się tym osobom oraz ich działaniom na rzecz nowego domu dla dzieci, lepszego ojcostwa, kobiet przy władzy czy innej edukacji, znaleźli się m.in. Grażyna Latos, Agata Romaniuk, Filip Springer czy Agnieszka Żądło. Bohaterami reportaży są absolwentki i absolwenci Programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Szkoła Liderów. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa CZYTELNK.

“Tej wszędzie pełno, tamten ostrożny i nieśmiały. Ten wariat, ale swoje robi. A ta w ruchu i wirze, jak jej włosy. W 12 reportażach i w fotografiach Anny Bedyńskiej spotykamy bardzo różnych ludzi. Czytając książkę, widzimy, że każdy z liderów pisze niepowtarzalną, wyjątkową historię. Ma własny wzór, nie do podrobienia. Ale kiedy już tę różnorodność i niezwykłość wyraźnie zobaczymy, zaczynają wyłaniać się wspólne ślady, wątki, motywy. „Trzeba szerzej otworzyć okna, będzie większy przewiew” – mówi jedna z bohaterek, a wraz z nią podobnie myślą pozostali. Szukają szczelin, wypatrują nowych możliwości, żeby wpuścić do swoich miejsc więcej powietrza, nową energię. Wiedzą, że „nie będzie innego miasta”, innej społeczności, innych mieszkańców, innej Polski i innych Polaków. A jednocześnie pootwierane przez nich okna i większy przewiew stają się szansą, żeby zrobić coś nowego, świeżego, innego. Znane historie uczynić bardziej otwartymi. I robią to. Nowy dom dla dzieci, lepsze ojcostwo, nowa szkoła, inna władza, trudna rozmowa o wspólnej historii i inne umieranie. Biorą się za wszystkie nasze ważne sprawy – od dzieciństwa po śmierć. Robią to, czego nikt inny nie zrobi, rzeczy konieczne i najważniejsze, a jednocześnie powszednie, codzienne…”

Katarzyna Czayka-Chełmińska, fragment ze „Słowa wstępnego”

Reporterzy mawiają, że dobro jest mało atrakcyjne jako temat na reportaż, a najtrudniej pisze się o ludziach, którym się udało. Grupa absolwentów Polskiej Szkoły Reportażu oraz jej wykładowca Filip Springer podjęli się tego niełatwego zadania i opowiedzieli o tych, którzy biorą sprawy w swoje ręce i robią coś dla innych. Powstało 12 tekstów o tym, że liczy się podejmowanie wysiłku. Nawet jeśli na końcu jest porażka. Bo najważniejsze to się nie poddawać. Doświadczenie, jak pisał Oskar Wilde, to nazwa jaką nadajemy naszym błędom. A bez doświadczenia nie ma życia”.

12 historii, 22 liderek i liderów i 1 cel: szukanie sposobu na budowanie trwałych społeczności. Choć pochodzą z różnych środowisk, sprawiają, że wszystkie sprawy codzienne stają się ważne. W reportażach zostały uchwycone portrety pojedynczych osób, które swoim działaniem wpływają na środowiska lokalne na wszystkich poziomach. 

Ten Program daje rzeczywistą siłę. Ta siła ma trzy źródła – pierwsze to uświadomienie sobie własnego potencjału, drugie – spotkanie z innymi ludźmi, którzy w podobny sposób zmieniają rzeczywistość, trzecie – długofalowe wsparcie Programu – mów Prezeska Fundacji Szkoła Liderów i wieloletnia szefowa programu, Katarzyna Czayka-Chełmińska. 

Zbiór reportaży został przygotowany przez Fundację Szkoła Liderów w ramach Programu Liderzy PAFW. Autorami tekstów są absolwenci Polskiej Szkoły Reportażu (m.in. Jan Król, Kaja Poznańska, Filip Springer, Agata Romaniuk, Magda Roszkowska). Bohaterów sportretowała Anna Bedyńska, zwyciężczyni Grand Press Photo 2017. Jest to II tom reportaży poświęcony działaniom absolwentów Programu Liderzy PAFW (tom I „Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli”, 2013).

Świat edukacyjny w zbiorze reprezentują Urszula Duda, która prowadzi Szkołę Bajka w Suwałkach, Barbara Zamożniewicz ze Staszowa, propagatorka leśnej edukacji, była rzecznik młodzieży w województwie świętokrzyskim oraz Marcin Korczyc, nauczyciel z Lubasza, jeden z liderów ruchu Ja, Nauczyciel.

ZOBACZ WIĘCEJ

JA, Nauczyciel


Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights