Jak trudno jest pisać mądre książki dla dzieci i młodzieży, wiedzą najlepiej ich autorzy. Nie wiedzą jednak, że istnieją zadania trudniejsze. To pisanie o tych książkach! Przemoc. Podręcznik przetrwania dla nastolatków, który właśnie dzisiaj ukazał się nakładem wydawnictwa Mamania przeszedł jednak test najwyższej próby. Do wspólnego czytania Podręcznika zaprosiłem bardzo wymagający zespół recenzentów.

Przemoc. Podręcznik przetrwania dla nastolatków – wydawnictwo Mamania

Miałem dziesięć, może jedenaście lat i byłem mądrym chłopcem. Byłem też bardzo szybki i to dwa najpoważniejsze powody, abym na chwilę poznał na swojej skórze, czym jest rówieśnicza przemoc, lęk przed kolejnym dniem na szkolnym boisku i walka o siebie w świecie dzieci.

Książka to jakby pomocna dłoń, wyciągnięta w stronę osób, które doświadczyły przemocy od rówieśników. Autorka to przeżyła, mówi do nas naszym językiem, który z łatwością do nas trafia. Książka jest pouczająca i bardzo empatyczna. Polecam przeczytać każdemu.

Antoni Szmyt – klasa VI

Mądrości na tym etapie jeszcze nikt, prócz dorosłych nie ceni, zaś monopol na najlepsze wyniki na bieżni miał w tej szkole dużo większy i popularniejszy chłopak. Jeszcze przed zawodami uczciwie mnie poinformowano w szatni o konsekwencjach. Na ostatnich metrach zamiast zwolnić – uwolniłem mój umysł od wszelkich myśli… Stałem się czystym biegiem. Niedoścignionym rytmem…     

Przeczytałam całą książkę i jestem pod naprawdę wielkim wrażeniem.  Nie dość, że książka zawiera numery telefonów, pod którymi można otrzymać pomoc, to jeszcze znaczna jej część napisana jest w formie rapu i swobodnie dałaby się wyśpiewać. 

Liliana Wiza – klasa VI
od lewej: Antoni Szmyt, Marysia Jorka, Liliana Wiza

Mój egzemplarz recenzencki niezwykłej książki Aiji Mayrock Przemoc. Podręcznik przetrwania dla nastolatków przeszedł przez wiele rąk uczniów, zanim popatrzyłem na niego oczami mojego osobistego chłopca. W zrozumieniu, jak bardzo potrzebna jest to książka, pomogli mi: Róża, Liliana, Marysia Majka, ale i Artur, Antoni oraz Mikołaj, z którymi uczymy się wspólnie już trzeci rok.

Rady i spostrzeżenia autorki zawarte w książce są bardzo cenne. Wynikają z jej osobistych przeżyć i doświadczeń. Fantastyczna książka, o tolerancji albo raczej o jej braku.

Marysia Jorka – klasa VI
Marysia Jorka i Liliana Wiza

Niewielu z nas w szkole uchodziło za idealną Rebeccę, z Podręcznika… Dziewczynkę, którą wszyscy podziwiali, do której wszyscy chcieli być podobni. Aija Mayrock, jak większość z nas, była zupełnie nieidealna. Na własnej skórze doświadczyła prześladowania. Była nękana przez rówieśników, odkąd skończyła osiem lat. Z powodu jej wady wymowy prześladowanie narastało. Dostawała maile pełne nienawiści i groźby śmierci od osób, których nawet nie spotkała. Zamiast pozwolić, żeby te doświadczenia ją złamały, skupiła swoją dobrą energię na pisaniu i wydała własnymi środkami poradnik dla wszystkich, którzy zmagają się z przemocą w szkole i poza nią. W poruszającej opowieści o swoich trudnych doświadczeniach dzieli się strategiami, które pomogły jej przetrwać i rozkwitnąć.

W tej książce każdy nastolatek odnajdzie swoją szkołę i siebie. Jeśli nie jesteś w szkole wyśmiewany, to możesz dowiedzieć się, jak czuje się ktoś, z kogo właśnie się śmiejesz. I może zobaczysz, że potrzebuje pomocy, zanim stanie się coś naprawdę złego? Zdecydowanie polecam!

Róża Korczyc – klasa VII

Aija opowiada swoją historię w języku dziecka. Jej rapoezja z pewnością ułatwia młodemu czytelnikowi pozostanie przy bohaterce, przy problemie, co w rezultacie staje się bardzo silnym impulsem do przemyślenia świata wokół. Tutaj każdy odnajdzie swoją szkołę i siebie.  

Bardzo podoba mi się niezwyczajny sposób, w jaki została napisana. Nawet nie wiem, kiedy przeczytałam pierwsze 40 stron. Gdyby nie mama, czytałabym chyba do rana. Wspaniałym pomysłem były też quizy, gry i strategie przetrwania. Numery telefonów, pod którymi możesz szukać pomocy. Już wiem, że będę chciała ją mieć.

Marysia Jorka, klasa VI

Myślę jednak, że największą wartością Podręcznika… jest poczucie bezpieczeństwa, które książka zbuduje wśród wielu uczennic i uczniów. Problemy w niej przedstawiono w odpowiedniej formie, w perfekcyjnej kolejności, w dobrze uszytym języku.

Róża Korczyc

Myślę, że taka książka jest potrzebna i że powinna ją przeczytać cała moja  klasa albo najlepiej cała szkoła.

Liliana Wiza, klasa VI

To książka, która jest inna, ponieważ jest dla nas. Dla ludzi młodych. Ma śliczną grafikę, układ tekstu, czcionki i celne wskazówki. Zaczynasz czytać i nie możesz skończyć. Czytając,czujesz bardzo mocno, jak czuje się ktoś gnębiony i poniżany. 

Róża Korczyc , klasa VII

Marcin Korczyc

W przygotowaniu tekstu pomogli: Róża Korczyc, Liliana Wiza, Marysia Jorka, Artur Madaj, Antoni Szmyt

KUP KSIĄŻKĘ

POLECAJĄ:

Aija Majrock (ur. 1995)  doświadczyła prześladowania na własnej skórze. W wieku 16 lat zaczęła pisać Przemoc. Podręcznik przetrwania dla nastolatków. Obiecała sobie, że opublikuje ją jako prezent dla kolejnego pokolenia gnębionych dzieci. To nie jedyny sposób, w jaki autorka walczy z przemocą rówieśniczą i cybernękaniem. Podróżuje po świecie i rozmawia z uczniami, działaczami, instytucjami i politykami. Spotkała się już z 4 mln uczniów, a program walki z przemocą w szkole, który powstał na podstawie jej książki, został wdrożony w wielu szkołach w USA. W 2018 roku za aktywizm i literacką twórczość została uznana przez Today Show’s za bohaterkę. Aija jest także utalentowaną scenarzystką. Jej film Diego otrzymał nagrodę Silver Key od Schoolastic’s Art and Writing Awards.

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights