W poszukiwaniu nowych rozwiązań warto zwrócić się w stronę szkół powstałych dzięki Marii Montessori, włoskiej feministce, wizjonerce, jednej z pierwszych kobiet we Włoszech, która ukończyła studia wyższe. 

Tej niezwykłej postaci z początku ubiegłego wieku, zawdzięczamy przedszkola i szkoły prowadzone jej metodą – wolną od przymusu, sztywnych obowiązków i kar. Pomysł zrodził się z wiary w dziecięcą kompetencję, samodzielność oraz indywidualność każdego młodego człowieka. Maria Montessori osiągała niesamowite wyniki ucząc dzieci przez działanie, dając im przysłowiową „wędkę”, czyli narzędzia do tego, by mogły rozwijać poszczególne kompetencje we własnym tempie, ciszy, porządku i poszanowaniu pracy innych osób.  Czy to nie przypomina możliwości jakie stwarza nauczanie on-line? Wiem, wiem, nauczanie zdalne trudno porównać z tym, jakie warunki można stworzyć w dobrej szkole, ale z własnego doświadczenia widzę, że niektórzy moi uczniowie rozkwitają właśnie dzięki temu, że uczą się w domu.

Świat Montessori

Przedszkola i szkoły Montessori możemy znaleźć na całym świecie. Najwięcej jest ich chyba w USA i Kanadzie, gdzie możemy znaleźć placówki montessoriańskie praktycznie w każdym zakątku. W większości z nich edukację rozpoczyna się od programu dla dzieci 3-letnich, czyli przedszkolnych, ale istnieją także programy dla najmłodszych – niemowląt i dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Warto zwrócić uwagę, że szkoły Montessori oferują różne programy edukacyjne odpowiadające na zróżnicowane potrzeby i żadne dziecko nie zostaje w nich odrzucone, wykluczone. Pedagogika Montessori zakłada, że wszystkie dzieci rodzą się inteligentne, jedynie uczą się w inny sposób i we własnym tempie. Montessoriańskie podejście do nauki zakłada, że należy rozpoznać i odpowiadać na różne style uczenia się, co pomaga zdobywać wiedzę w sposób bardziej efektywny. 

fot. www.dziecisawazne.pl

Czy nie brzmi to pięknie? 

Nauka nie może polegać na opanowaniu pamięciowym, ale na zrozumieniu materiału przez uczniów? Albo brak konieczności posiadania podręczników i czytania lektur, które ani bawią, ani cieszą, a już na pewno nie interesują młodych ludzi. Czy w dzisiejszych czasach, gdy każdy ma dostęp do Internetu podręcznik musi być podstawą nauczania? Wszak wielu nauczycieli za jego brak nadal stawia dziecku ocenę niedostateczną.  

Szkoła Montessori to przede wszystkim nauka bez strachu, bo uczniowie nie boją się w niej popełniać błędów. Wiedzą, że jest to naturalny proces uczenia się, a co ważne to naturalny proces całego naszego życia.  

Beata Wermińska

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights