Już 27 kwietnia w księgarniach pojawi się najbardziej oczekiwana książka tej wiosny: „Żyletkę zawsze noszę przy sobie. Depresja dzieci i młodzieży”. W czasach kryzysu młodych, gdy świat dorosłych nieszczególnie radzi sobie ze zorganizowaniem systemowej pomocy dla naszych dzieci to pozycja, przez którą wszyscy powinniśmy przebrnąć. 

Marcin Łokciewicz (nauczyciel wychowawca w Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze), dr n. med. Maciej Klimarczyk (specjalista psychiatra i seksuolog), dr hab. n. med. Barbara Remberk (psychiatra), Przemysław Zakowicz (lekarz rezydent psychiatrii dzieci i młodzieży), Prof. Brunon Hołyst (pionier wiktymologii i suicydologii w Polsce), Paulina Dąbrowska (psychoterapeutka, trenerka, socjoterapeutka, konsultantka telefonu zaufania 116 111), wyjaśniają, dlaczego tak wielu młodych ludzi choruje właśnie teraz i jak nie dopuścić do najgorszego – samobójczej śmierci młodego człowieka.

TU KUPISZ

Pandemia COVID 19 dobitnie pokazała, że dziecko izolowane od grupy rówieśniczej, od nauczyciela, pozbawione możliwości wyjścia z domu i zwykłego kontaktu społecznego, doznaje jakiejś formy przewlekłego stresu. W związku z tym o wiele gorzej znosi bodźce, które wcześniej nie były dla niego stresogenne.

„Depresja to stan, w którym nie możesz mieć nadziei, że będzie lepiej. W ogóle nie możesz mieć nadziei, bo nie masz przed sobą przyszłości. Ciężka, szara warstwa trującego gazu osadza się na tobie. Widzisz jak nadchodzi, ale nigdy nie oddalisz się wystarczająco szybko, by przed nią uciec. Twoje nogi ugrzęzły w błocie, a gęsty, ciemny smog napiera na ciebie, dławiąc każdy twój oddech. I chociaż każde włókno twojej istoty chce uciec, nie ucieknie. A potem, gdy trujący gaz skradnie ostatni oddech z twojej klatki piersiowej, w głowie będziesz słyszeć głos: to twoja wina, twoja wina, twoja wina.” Joasia, 20 lat (na depresję choruje od ósmego roku życia)

Ta książka to manifest! 

To my urządziliśmy świat, który boli, przeraża i prowokuje do ucieczki. Gdyby jednym słowem streścić 352 strony wyznań i diagnoz, brzmiałoby to, jak wielkie oskarżenie:

  • rodziny, bo jest zimna i nieobecna
  • szkoły, bo nie jest przyjazna
  • opieki zdrowotnej, bo jest skąpa
  • władzy, bo uczy nienawiści
  • nawet ulic, bo nie są bezpieczne

W takim świecie po prostu trzeba nosić przy sobie żyletkę.

„Żyletkę zawsze noszę przy sobie” czyta się pomimo wszystko. Jej tematyka nie jest przecież prosta. Walorem publikacji jest z pewnością połączenie wiedzy naukowej z głosem młodych, którzy zmagają się z depresją.  Nie można jednoznacznie wskazać, co było przyczyną depresji konkretnej osoby. Bywa, że nie jest łatwo odnaleźć się w  splocie czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które prowadzą do takiego stanu. 

Jak pomóc?

Książka pomaga oswoić depresję i mimo niezwykle trudnych historii, które w niej znajdziemy daje wielką nadzieję. Pozwala zrozumieć mechanizmy choroby i wyposaża nas w narzędzia, dzięki którym będziemy potrafili pomóc. Dla rodziców, nauczycielek, nauczycieli, wychowawców to z pewnością lektura obowiązkowa. 

O książce

 

Lektura obowiązkowa, ważniejsza od wszystkich lektur z podstawy programowej języka polskiego.

Paweł Lęcki

Głęboko wierzę w to, że ludzie generalnie nie chcą umierać. Ale ci sami ludzie w określonych sytuacjach nie mogą kontynuować życia.

Brunon Hołyst, profesor nauk prawnych, suicydolog

Ta książka to manifest wołający o ratunek dla naszych dzieci. To my urządziliśmy im świat, który boli, przeraża i prowokuje do ucieczki (…) Ale dzieci nam mówią: żyletka będzie niepotrzebna, gdy znajdzie się ktoś, kto zechce porozmawiać.

Ewa Woydyłło-Osiatyńska

Wiem, jakim wyzwaniem dla rodziców jest usłyszeć od swojego dziecka „Nie chcę żyć”. (…) To książka dla wszystkich – młodych, którzy zmagają się z doświadczeniem depresji, ale i tych, którzy im w tym jakkolwiek towarzyszą.

Małgorzata Musiał

O AUTORCE:

Małgorzata Gołota, dziennikarka prasowa i radiowa. Autorka serii podcastów ekologicznych „Koniec świata” i „Klimat zmian” emitowanych w Radiu TOK FM. Współpracowała m.in. z „Gazetą Wyborczą” i serwisem Weekend Gazeta.pl. Panelistka konferencji „Lepsza edukacja 2021”. W 2018 r. rzeczniczka prasowa kampanii „Kocham. Szanuję” dedykowanej tysiącom polskich ko-biet doświadczających przemocy domowej. Współautorka książki “Krótka ulica, długa historia. Próżna,

Plac Grzybowski i okolice”. Autorka reportażu „Spinalonga. Wyspa trędowatych” o jednej z ostatnich w Europie kolonii dla trędowatych, który w czerwcu 2021 r. ukazał się nakładem Wydawnictwa Agora. Lektorka i głos wielu audiobooków.

 

 

Wydawnictwo FILIA

www.wydawnictwofilia.pl

Tel. 510 077 622

Project Manager

e-mail:

m.ochab@wydawnictwofilia.pl

2 thoughts on “Lektura Obowiązkowa „Żyletkę zawsze noszę przy sobie.”

  1. Tak, zgadzam się z tym, że jest to lektura obowiązkowa! Mocna i rzetelnie przedstawia nam chorobę jaką jest depresja. Na mnie zrobiła ona ogromne wrażenie i mam nadzieję, że sięgnie po nią jak najwięcej osób!

  2. Ta książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Przedstawione statystyki dotyczące liczby osób chorujących na depresję w Polsce i na całym świecie są przerażające. Znieczulica i brak zrozumienia wśród społeczeństwa, które tak naprawdę nie jest wystarczająco wyedukowane na temat depresji daje do myślenia. Mam nadzieję, że ta książka dotrze do szerokiego grona osób i chociaż w podstawowym stopniu otworzy oczy ludziom na chorobę jaką jest depresja.

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights