Polski program EkoEksperymentarium został uznany za jeden z trzech najbardziej inspirujących projektów edukacji klimatycznej w międzynarodowym konkursie „Education for Climate's call for innovative green education projects” organizowanym przez Komisję Europejską. EkoEksperymentarium zostanie zaprezentowane podczas unijnej konferencji Education for Climate Days 2022 (9.11.2022) oraz podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP27 (17.11.2022).
– Ten polski projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym to inspirujący przykład szeroko zakrojonego działania dla edukacji klimatycznej angażującego poprzez gamifikację i doświadczanie. Szczególnie duże wrażenie robi ilość różnych metod i kanałów uczenia o zrównoważonym rozwoju. – tak brzmi treść uzasadnienia wydanego przez The Education for Climate Coalition.

fot. Mr. & Mrs. Oh! zespół Mamy Projekt

EkoEksperymentarium to kompleksowy i darmowy program edukacji klimatycznej dzieci, z którego korzystają tysiące nauczycieli i rodziców z całego kraju. Bazą są proste i zabawne gry dostępne na www.ekoeksperymentarium.pl, które uczą jak dbać o środowisko na co dzień. Poza grami o bioróżnorodności, śladzie węglowym, oszczędzaniu energii, ciepła i wody na program składają się scenariusze lekcji oraz materiały dodatkowe ułatwiające prowadzenie zajęć w szkołach i przedszkolach. EkoEksperymentarium to również interaktywna wystawa, która odwiedza polskie miasta. Dotychczas wystawę zobaczyło prawie 40.000 osób – zarówno rodzin, jak i grup szkolnych, a od połowy listopada będzie można na niej eksperymentować w Muzeum Warszawskiej Pragi.
– Bardzo się cieszymy, że EkoEksperymentarium to zostało docenione, ponieważ to jest wyróżnienie zarówno dla nas, jak i tysięcy nauczycieli, którzy na bazie naszego narzędzia prowadzą edukację klimatyczną w szkołach i przedszkolach. Szczególnie dumne jesteśmy z tego, że tak duży program jest dostępny zupełnie bezpłatnie – to zasługa instytucji i firm, które wspierają projekt finansowo w ramach działań społecznej odpowiedzialności. – mówi Małgosia Żmijska z Mamy Projekt, kolektywu, który z wymyślił i prowadzi EkoEksperymentarium.
Zarówno docenienie w konkursie, jak i popularność EkoEksperymentarium świadczą o tym, że edukacja klimatyczna jest potrzeba, a takie projekty jak ten skutecznie pomagają nauczycielom w kształtowaniu eko postaw u dzieci.

fot. Grzegorz Rajter Wystawa EkoEksperymentarium

– EkoEksperymentarium to niewątpliwie bardzo wartościowa i potrzebna inicjatywa, dzięki której można budować świadomość i kształtować proekologiczne postawy wśród najmłodszych. Przystępny i ciekawy przekaz pozwala na dogłębne zrozumienie zagadnień, jednocześnie, aktywizując odbiorców do krytycznej refleksji. Z uwagi na szeroki zasięg projektu oraz fakt, że naukę o klimacie udało się w atrakcyjny i rzetelny sposób przenieść z gruntu teoretycznego na praktykę czyni EkoEksperymentarium wyjątkowym projektem, z całą pewnością zasługującym na to wyróżnienie. – mówi Bartłomiej Balcerzyk z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
EkoEksperymentarium to kompleksowy program przygotowany z dbałością o najwyższą jakość przekazywanych dzieciom informacji. Projekt tworzy kolektyw Mamy Projekt we współpracy z nauczycielami, architektami, naukowcami a także z ilustratorami: Nastią Kają i Pawłem Szlotawą. Patronat nad projektem sprawuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. EkoEksperymentarium on-line rozwija się również dzięki wsparciu Partnerów projektu: Fiskars, Interzero Organizacji Odzyskiwania Opakowań S.A., Kärcher, Fundacji Lafarge – Wspólnie, LasówPaństwowych, Lidl Polska, Raben i Velux – firm, które od lat działają na rzecz środowiska i chcą pomóc dzieciom zrozumieć, co dzieje się z klimatem i jak możemy dbać o Planetę, a także instytucji i urzędów, które w tym celu zapraszają do siebie wystawę.

https://education-for-climate.ec.europa.eu/community/event/education-climate-days-2022?fbclid=IwAR0nFH9bv7HICBkghgKun8GxebA208Gv1L8FolSWcTamwy2jTHSGUqnpYX4

 

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights