“Nie ma niegrzecznych dzieci – są tylko takie, którym skończyło się paliwo, czyli energia niezbędna do radzenia sobie z rozmaitymi bodźcami.” – mówi nam Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka bestsellerowych książek dla dzieci, rodziców i profesjonalistów pracujących z dziećmi. 27 października, nakładem wydawnictwa ZNAK emotikon ukazała się jej trzecia publikacja, poświęcona wspieraniu dzieci poprzez Self-Regulation – opartą na badaniach naukowych metodę, która pozwala lepiej rozumieć stres i zarządzać napięciem oraz energią.

Choć rzadko o tym myślimy, dzieci często odczuwają stres. Nowe sytuacje, presja czasu, nagromadzenie bodźców ‒ to wszystko sprawia, że trudno im poradzić sobie z napięciem.  Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że zwykłe dyscyplinowanie uczy dziecko samokontroli, ukrywania swoich emocji i tłumienia potrzeb. A “samoregulacja” (ang. “self-regulation”) pozwala opanować nadmierny stres i zlikwidować przyczynę złego samopoczucia, a nie tłumić samo zachowanie, które z niego wynika. Dzięki niej wszyscy możemy mądrze wspierać dzieci.

“Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci” to książka, która składa się z opowiadań dla dzieci, opisujących różne kryzysowe sytuacje dnia codziennego oraz odpowiadających im części skierowanych do dorosłych opiekunów. Powstały one we współpracy z dr Jagodą Sikorą, psychologiem dziecięcym i facylitatorką podejścia Self-Reg. Pomogą one zrozumieć, skąd biorą się trudności dziecka i wesprzeć najmłodszych tak, aby radzili sobie coraz lepiej i rozwijali zdolność do samoregulacji, czyli przywracania równowagi w obliczu różnych stresorów.

 – Nie ma niegrzecznych dzieci. Będę szczęśliwa, jeśli lektura tej książki pomoże czytelnikom stworzyć lub wzmocnić w sobie owo przekonanie, bardzo mi bliskie. Jest ono oparte na aktualnej wiedzy z zakresu psychologii rozwojowej i neurobiologii. Dzieci zachowują się źle, kiedy „kończy im się paliwo”, czyli energia niezbędna systemowi nerwowemu do radzenia sobie ze stresorami, to jest rozmaitymi bodźcami wywołującymi napięcie. Kiedy dorośli i same dzieci w taki właśnie sposób patrzą na własne i cudze niewłaściwe zachowania, łatwiej im jest zachowywać się właściwie i osiągać spokój, gdy emocje biorą górę. Wiedza o samoregulacji, czyli zarządzaniu energią i napięciem, sprzyja też budowaniu dobrych, pełnych zaufania, bliskich relacji między dziećmi a dorosłymi – opowiada Agnieszka Stążka-Gawrysiak.

Najnowsza książka Agnieszki Stążki-Gawrysiak podpowiada, jak zmierzyć się z typowymi dla dzieci w wieku przedszkolnym trudnościami, takimi jak np.:

  • marudzenie przy wychodzeniu do przedszkola,
  • problemy w kontaktach z dawno niewidzianymi osobami,
  • zazdrość o rodzeństwo,
  • kłótnie z rówieśnikami,
  • drażliwość po dniu pełnym wrażeń,
  • unikanie mycia rąk,
  • kłamanie,
  • kłopoty z ubieraniem się.

Agnieszka Stążka-Gawrysiak – coachka, coachka kryzysowa, trenerka, facylitatorka podejścia Self-Reg, autorka bloga dylematki.pl. Wysoko wrażliwa osoba, żona, mama trzech synów. Pracuje z matkami, które zmagają się z nadmiernym stresem, złością, kryzysem. Pomaga im odzyskać emocjonalną równowagę i zbudować piękną codzienność, a dzięki temu – podarować dzieciom szczęśliwe dzieciństwo.

Książki Agnieszki to absolutny fenomen – bardzo rzadko spotyka się pozycje, z którymi zarówno mały czytelnik jak i jego rodzic mogą się tak mocno zidentyfikować. Dzieci wczuwają się w przygody Kuby, Lenki i ich przyjaciół, ja przybijam piątkę z rozterkami, wzlotami i upadkami ich rodziców i opiekunów. Seria książek “Self-Regulation” jest pełna ciepła, szacunku i zrozumienia dla wszystkich emocji, tych które niosą nas do góry, ale też tych które sprawiają, że nie jestesmy do końca sobą. Na koniec dnia płynie z jej ważny morał – wszystkie one są nam bardzo potrzebne. Ważne jest jednak, by umieć je rozpoznawać i radzić sobie z nimi. Według mnie to obowiązkowa pozycja w domowej biblioteczce każdego dziecka, ale też dorosłego, który z dziećmi pracuje. Maja, mama Basi (7 lata) i Jasia (4 lata).

W swojej książce Agnieszka pokazała rodzinę, w której każdy każdego wspiera i akceptuje takim, jakim jest. Rodzice pomagają dzieciom radzić sobie z ich emocjami, ale mają też wyrozumiałość dla swoich własnych słabości i nawzajem przychodzą sobie z pomocą. Kiedy tacie brakuje już cierpliwości, wyręcza go mama. I odwrotnie. Kiedy czytam opowiadania Agnieszki, głęboko dotyka mnie płynący z nich szacunek – do przedstawionych tam dzieci i dorosłych, ale też do czytelnika.

Zofia, ciocia Michała (4 lata) i Agaty (3 lata).Zapraszamy także do zapoznania się z pozostałymi książkami Autorki:  

 

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights