Udar mózgu dotyka codziennie bardzo wiele osób, a jego objawy wciąż zbyt często bywają bagatelizowane lub mylnie diagnozowane. A to właśnie odpowiednio szybko podjęte działanie i udzielenie pomocy mają decydujący wpływ na późniejszy stan chorego. Bohaterowie Załogi FAST Heroes wracają już 25 października! Druga edycja programu edukacyjnego i próba bicia Rekordu Guinnessa!

Udar mózgu nie boli i nie pozostawia nam wiele czasu na działanie. Apeluję do wszystkich, aby nie ignorowali niepokojących objawów takich jak osłabienie jednej strony ciała, zaburzenia mowy, czy drętwienie ręki. Są to sygnały, które wskazują, że należy koniecznie wezwać karetkę pogotowia, by nie stracić cennego czasu i nie przekroczyć tzw. okna terapeutycznego. Brak reakcji albo zbyt wolna interwencja mogą bezpowrotnie pozbawić pacjenta szansy na otrzymanie skutecznego leczenia i skazać go na niepełnosprawność – przypomina prof. dr hab. n. med. Agnieszka Słowik, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii, kierownik Oddziału Klinicznego Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 

Rodzice uczniów dziękowali za poruszenie tak ważnego tematu. Co więcej, opowiadałam dwa tygodnie temu o kampanii znajomej i dzięki temu uratowała ona swojego męża, który przeszedł udar mózgu. Jej szybka reakcja spowodowała, że otrzymał pomoc medyczną w 15 minut. Dziewczyna dzwoniła do mnie z podziękowaniami, bo tylko dzięki temu wszystko jest w miarę ok – mówi jedna z nauczycielek z Poznania, która wiosną tego roku zrealizowała w grupie przedszkolnej program edukacyjny FAST Heroes, poruszający tematykę udaru mózgu.   

Zatrważające statystyki dotyczące udaru mózgu przywołuje prof. dr hab. nauk medycznych Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, potwierdzając tym samym zasadność powszechnej edukacji społecznej 

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Rocznie na chorobę zapada w kraju 80-90 tysięcy osób, a zatem liczba odpowiadająca populacji jednego średniej wielkości miasta. 1/3 spośród tych osób umiera w przeciągu roku od incydentu. Te smutne statystyki lokują udary mózgu na trzecim miejscu wśród przyczyn zgonów, tuż po nowotworach i chorobach serca.

Pierwsza polska edycja międzynarodowego programu edukacyjnego FAST Heroes, pozytywnie zaopiniowanego przez metodyków nauczania, a także ekspertów medycznych z ramienia Światowej Organizacji Udaru Mózgu, odniosła ogromny sukces. Wzięło w niej udział ponad 300 placówek edukacyjnych, ponad 470 grup przedszkolnych oraz klas i zostało zgłoszonych prawie 12 500 dzieci!

Wykorzystując naturalny entuzjazm dzieci, ich chęć przyswajania wiedzy w myśl zasady „nauka przez zabawę” i niesienia pomocy, udało się przekazać całym rodzinom cenne informacje umożliwiające rozpoznanie symptomów udaru mózgu, a co za tym idzie uratowanie zdrowia lub życia najbliższych. Wyniki ankiet, wypełnionych przez nauczycieli po zrealizowaniu programu, potwierdziły, że akcja jest niezwykle potrzebna i wymaga kontynuacji, a program edukacyjny FAST Heroes odpowiada oczekiwaniom dzieci i stanowi dla nich niecodzienną atrakcję.

  • Na zebraniu rodzice powiedzieli, że to świetny program. Dzieci reagują nawet, gdy oni się źle czują, nauczyły się wrażliwości na złe samopoczucie bliskich.
  • Program bardzo nam się spodobał. Ciekawy, inspirujący, bogaty w konkretne przykłady. Był dla dzieci nie tylko nauką, świetną zabawą, ale i przygodą.

Jak podkreślają eksperci, edukacja dzieci ma ogromne znaczenie. 

Musimy podejmować szerokie działania edukacyjne i już od najmłodszych lat uświadamiać dzieciom, jak groźną chorobą jest udar mózgu. Wystarczy dobrze przygotowany i atrakcyjny wizualnie program edukacyjny, by był zrozumiały i angażował emocjonalnie nawet najmłodszych odbiorców. Cieszę się, że organizatorzy programu FAST Heroes nie spoczywają na laurach i jesienią przystępują do realizacji drugiej edycji tego wyjątkowego programu – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Kobayashi, Prezes Elekt Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, konsultant wojewódzki ds. neurologii dla woj. mazowieckiego, ordynator oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. 

Główna strona programu edukacyjnego:

www.fastheroes.com

Rekord Guinnessa:

https://recordattempt.fastheroes.com/pl 

ZOBACZ FAST HEROES NA

FACEBOOK

Dodaj komentarz