W ciągu trzech ostatnich tygodni, w każdy wtorek o godzinie 18.00, Fundacja na Rzecz Wielkich Historii organizowała webinary dotyczące wykorzystania gier wideo w edukacji. Inicjatywa ta była związana z konkursem This Game of Mine, który jest przeznaczony dla uczniów (16+) i nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Spotkanie poprowadzili eksperci i naukowcy z dziedzin edukacji, kultury, socjologii i samych gier wideo. Nagrania ze wszystkich wykładów są dostępne na stronie konkursowej www.thisgameofmine.pl.

Konkurs This Game of Mine oparty jest na pierwszej w historii polskiej edukacji grze, która znalazła się wśród propozycji szkolnych lektur uzupełniających – This War of Mine, produkcji polskiego studia 11 bit studios (również m.in. Frostpunk). Konkurs potrwa do połowy listopada i można w nim wygrać nagrody pieniężne.

Cotygodniowe wtorkowe spotkania poprowadzili dr Damian Gałuszka, Jędrzej Sołowij oraz dr Karol Jachymek, którzy nie tylko opowiedzieli słuchaczom o wykorzystaniu gier i mediów cyfrowych w edukacji, ale również przedstawili konkretne sposoby i przykłady, jak wprowadzić to w życie.

Na pierwszym spotkaniu dr Damian Gałuszka, socjolog, poruszył temat wykorzystania gier w edukacji i rozwoju uczniów. W trakcie spotkania przedstawił teoretyczne oraz praktyczne podstawy ułatwiające wejście w rolę podwójnego eksperta. Przekazał też podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie wykorzystania gier cyfrowych do dzielenia się wiedzą, rozwijania kompetencji, budowania zaangażowania czy relacji.

Drugi webinar poprowadził Jędrzej Sołowij. Jest on znawcą popkultury i ekspertem ds. wykorzystywania zasobów platform tj. Netflix, Disney czy HBO w edukacji. Na podstawie gry This War of Mine i kilku innych tytułów przedstawił i omówił, w jaki sposób gry wideo mogą być wykorzystywane w nauce, a także rozwijać kompetencje uczniów poprzez swoją tematykę, formę oraz konstrukcję.

Ostatni z zaplanowanych webinarów, który bardziej skupił się na zachowaniu młodych ludzi w internecie, poprowadził medioznawca i kulturoznawca – dr Karol Jachymek. Udowodnił on, że treści dostępne w internecie nie są tylko bezwartościowe, ale mogą dostarczyć wiele wartościowej wiedzy. Świat wirtualny jest miejscem, które służyć może do wielu wspólnototwórczych działań i wzmacniania łączących nas relacji. Uczestnicy, wspólnie z prowadzącym zrobili przegląd świata gamingu, streamów, rolek i krótkich nagrań wideo, trendów na TikToku, twórców internetowych, memów i emoji. Wszystko po to, aby zdobytą w ten sposób wiedzę (i omawiane podczas spotkania przykłady) mogli wykorzystać także w szkole – w czasie podejmowanych działań edukacyjnych, dydaktycznych lub wychowawczych.

Nagrania z webinarów są dostępne na stronie konkursowej www.thisgameofmine.pl i mogą być idealną podstawą do przygotowania prac konkursowych.

This Game of Mine
Celem konkursu This Game of Mine jest pokazanie, że historię można poznawać na wiele ciekawych i absorbujących sposobów. Jednym z nich jest właśnie gra This War of Mine, która jest dowodem, że nauka nie musi być nudna i w przystępny sposób może angażować młodych ludzi. 

Zadaniem dla uczniów jest zapoznanie się z grą oraz historią w niej przedstawioną i napisanie na tej podstawie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Z kolei zadaniem dla nauczycieli jest przygotowanie scenariusza lekcji na podstawie gry i udokumentowanie jej przeprowadzenia ze swoimi uczniami.

Konkurs rozpoczął się 11 września 2023 r. i potrwa do 15 listopada 2023 r. Mogą wziąć w nim udział uczniowie, którzy ukończyli 16 lat. Konkurs skierowany jest do wszystkich nauczycieli szkół ponadpodstawowych, niezależnie od specjalizacji.

Za najciekawsze zgłoszenia przewidziane są atrakcyjne nagrody pieniężne:

Dla uczniów:

  • 1200 zł za zajęcie pierwszego miejsca
  • 800 zł za zajęcie drugiego miejsca
  • 500 zł za zajęcie trzeciego miejsca
  • Dla pierwszych 200 osób, które prześlą swoje prace, 11 bit studios ufundowało kody do gry Frostpunk na PC (Steam)

Dla nauczycieli:

  • 3000 zł za zajęcie pierwszego miejsca
  • 2500 zł za zajęcie drugiego miejsca
  • 2000 zł za zajęcie trzeciego miejsca

Wszystkie informacje na temat udziału w konkursie: jak pobrać grę, w jaki sposób przesłać pracę, a także regulamin są dostępne na specjalnej konkursowej stronie internetowej https://thisgameofmine.pl

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights