Ona od dziecka powinna ładnie wyglądać, być grzeczną dziewczynką i podporządkować się roli, którą dla niej napisano już dawno. Zanim stanie się kobietą, przejdzie przez piekło lęku i stresu. Zderzy się z kulturowymi stereotypami.  

Lisa Damour jest doktorem psychologii klinicznej, prowadzi własną praktykę psychoterapeutyczną, pracuje w szkole, pisze książki, wykłada na całym świecie. Jest także matką dwóch córek. O stresie u dziewcząt wie zatem wszystko, nie tylko od strony teoretycznej, ale i praktycznej. Lisa jest także autorką książki, być może jednej z najważniejszych książek o problemach, z którymi mierzą się dziewczyny.

Pod Presją – Wydawnictwo Mamania

Jak pomóc naszym córkom?

Rodzicom dziewczynek potrzeba wyjątkowej czujności i wiedzy, aby mądrze wspierać dziewczynki w rozwoju i pokonywaniu wyzwań, które pojawią się na ich drodze. Książka przedstawia realia świata dziewcząt, w którym doświadczają one napięć w wielu obszarach: relacje w domu, presja w szkole, lęk społeczny w towarzystwie innych dziewcząt oraz chłopców oraz życie toczące się w przestrzeni wirtualnej. 

Tak, dziewczynki przeżywają bardziej każde niepowodzenie, choć bywają ambitniejsze i bardziej pracowite. Chłopcom wypada więcej. Chłopcom także wybaczymy więcej, łącznie z pielęgnowaną w nich od dziecka strategią: “jakby tu zrobić, żeby się nie narobić”. Kobiety, którym na każdym kroku przypomina się, że są gorszą płcią: słabszą, mniej przebojową, gorzej opłacaną, ostatnią w kolejce do zatrudnienia, awansu, pierwszą do zwolnienia, ocenia się już na podstawie wyglądu, co u większości naszych córek na przestrzeni lat rozbuduje pokaźny katalog kompleksów. Media oraz wszechobecny dostęp do internetu nie ułatwią sytuacji. Tutaj królują obrazki promujące dziewczynki idealne. A ideał ten wyprodukowano w męskich umysłach!

Jak konstruktywnie rozumieć stres?

Paradoksalnie ”Pod Presją” nie zachęca do budowania bezpiecznego klosza wokół naszych córek i podopiecznych. Przeciwnie.  Lęk i stres są nieodłączną częścią życia. Darmour pokazuje zatem zaskakującą i niedocenianą wartość stresu i lęku. Wspólnie z Darmur odkryjemy ich znaczenie dla rozwoju nowych kompetencji u naszych dziewczyn. Trzeba tylko im pomóc podejść do emocji z odwagą i spokojem, zmierzyć się z nimi w bezpiecznej przestrzeni, zwłaszcza w okresie dorastania, kiedy różne oblicza relacji rówieśniczych: pierwsze miłości i rozstania, rywalizacja i ocenianie już od wczesnych lat życia, mogą stanowić poważne obciążenie. Na późniejszym etapie czeka je przecież zmaganie się kulturowymi stereotypami. Od kompetencji, w jakie zawczasu uzbroimy nasze córki, zależy to, jak poradzą sobie z ich pokonaniem w życiu dorosłym. 

W książce Damour znajdziemy praktyczne strategie pokonywania stresu. Nauczymy się jak pomóc naszym dzieciom zaakceptować siebie i odnaleźć się w świecie, w którym stres będzie nieodłącznym towarzyszem. Autorka sprawnie pokazuje, jakie działania mogą podjąć dorośli, dostarcza skutecznych narzędzi, aby uchronić dziewczynki przed toksyczną presją, której nasza kultura, włącznie z samymi rodzicami, poddaje je od wczesnego dzieciństwa. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla rodziców, ale także dla wychowawców, terapeutów, nauczycielek i nauczycieli. 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Mamania

KUP KSIĄŻKĘ

Dr Lisa Damour

Dr Lisa Damour – psycholożka, autorka wielu publikacji o edukacji i rozwoju dzieci. Kieruje Ośrodkiem Badań dla Dziewcząt w Laurel School w Ohio, wykłada na Wydziale Psychologii Case Western Reserve University w Cleveland, prowadzi także praktykę psychoterapeutyczną, w której specjalizuje się w pracy z nastoletnimi dziewczętami i ich rodzicami.

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights