Minecraft. Matematyka. Megazadania to idealne połączenie ulubionej gry i przyjaznej edukacji matematycznej. Każdy, kto miał okazję obserwować dziecko grające w Minecraft, zauważył z pewnością, że umiejętności matematyczne są w tej grze niezbędne. Warto to wykorzystać!    

Aby wznosić konstrukcje z sześciennych bloków dzieci muszą dodawać, odejmować i znać podstawy geometrii – nawet jeśli jeszcze same nie zdają sobie z tego sprawy. Minecraft pomaga rozwijać naturalne matematyczne predyspozycje, a dzieci, lubiące matematykę, chętnie właśnie w tę grę grają. Potwierdzają to badania Instytutu Badań Edukacyjnych, w trakcie których dowiedziono, że uczennice i uczniowie, którzy we wczesnych latach szkolnych lubią matematykę, chętniej niż ich rówieśnicy i rówieśniczki spędzają czas w Świecie Podstawowym i innych minecraftowych biomach.  

POBIERZ SCENARIUSZ ZAJĘĆ w oparciu o książki Minecraft

Minecraft. Matematyka Megazadania to niezwykle ciekawa odmiana zadań z podręcznika szkolnego. Dla fanek i fanów Minecrafta, którzy w szkolnej rzeczywistości z różnych względów stronią od matematyki ćwiczenia mogą one stać się atrakcyjną alternatywą, a ich wypełnienie pozwoli im uwierzyć we własne zdolności. Książki sprawdzą się jako mądry prezent na urodziny, imieniny i zakończenie roku szkolnego. Walorem serii jest nie tylko jej zróznicowanie ze względu na wiek i umiejętności czytelnika, a przede wszystkim jakość wydania oraz umiejętne osadzenie w grafice oraz powszechnie znanej dzieciom narracji gry.  

Eksplorowanie kolejnych biomów, podejmowanie wyzwań i rozwiązywanie zagadek osadzonych w minecraftowym uniwersum to doskonała zabawa na 64 stronach i najlepsza forma nauki matematyki, jaką można sobie wyobrazić! Wypełniając kolejne misje, dziecko ćwiczy umiejętności matematyczne i zdobywa wiedzę, która będzie doskonałym powtórzeniem i uzupełnieniem materiału szkolnego. Za każde rozwiązane zadanie adept matematyki zdobywa szmaragdy, które na końcu książki może „wymienić” na nagrody. O odpowiedni poziom zaangażowania dba też wciągająca opowieść o przygodach Jacoba i Cali, towarzyszących czytelnikowi przez całą książkę. 

KRÓL GIER W SŁUŻBIE KRÓLOWEJ NAUK

Okrzyknięty grą stulecia Minecraft, to nie tylko popularna wśród dzieci rozrywka. Ma wiele walorów edukacyjnych. Cenią ją za to rodzice i nauczyciele. Na rynku nie brakuje ofert kursów programowania czy nauki angielskiego w świecie z bloków. Teraz dzieci w różnym wieku mogą się uczyć z Minecraftem również matematyki! Z badań przeprowadzonych w 2019 roku przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge wynika, że stres związany z matematyką odczuwają już sześciolatki! Co ciekawe, aż 77% dzieci bojących się matematyki nie ma żadnych problemów z liczeniem i dobrze radzi sobie na sprawdzianach – wiele wskazuje na to, że obawy rozbudzają w dzieciach… szkoła i rodzice. Według badaczy poziom lęku przed matematyką jest na tyle duży, że choć poziom wykształcenia społeczeństwa wzrasta, to umiejętności matematyczne obywateli są coraz gorsze. Warto więc zadbać o to, żeby matematyka przestała się dzieciom źle kojarzyć! Tym bardziej, że matematyka przenika wszystkie sfery naszego życia. Dzieci obcują z nią od najmłodszych lat życia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

MATEMATYKA I MINECRAFT? TAK!

Minecraft. Matematyka. Megazadania  to seria przeznaczona dla dzieci z różnych grup wiekowych – od 7 do 12 lat – ćwiczenia to oficjalne wydania na licencji studia Mojang, tworzącego grę. Polska edycja serii powstała we współpracy z doświadczonym metodykiem i wieloletnim nauczycielem matematyki. W środku każdej z sześciu książek znajdują się zadania z zakresu różnych działów matematyki, takich jak: liczby całkowite, dodawanie i odejmowanie, mnożenie i dzielenie, ułamki, jednostki miar, czas, pieniądze, geometria czy statystyka. Publikacje właśnie trafiają na półki księgarń w całym kraju nakładem HarperCollins Polska. 

POBIERZ PRZYKŁADOWE ZADANIA

DOCENIONE PRZEZ EKSPERTÓW

Seria Minecraft. Matematyka Megazadania w polskiej wersji językowej jest dostosowana do polskiej podstawy programowej. Doskonale sprawdzi się więc jako uzupełnienie i rozszerzenie lekcji matematyki. Jej wartość z pewnością docenią nauczycielki i nauczyciele matematyki. Tak o zeszytach mówi Iwona Rosłoń, nauczycielka matematyki i fizyki:

Największym problemem przy nauce matematyki jest to, że uczniowie nie są w stanie dostrzec jej w życiu codziennym. Co za tym idzie, nie zauważają, jak bardzo jest im potrzebna. W tych książkach dzieci i młodzież wykonują zadania w znanym im świecie. Dopiero w drugiej kolejności dociera do nich, że to zadania matematyczne. Oswajają pojęcia matematyczne, uczą się nazw figur przestrzennych, a wszystko to w formie opowieści wyciągniętej z gry komputerowej. Co więcej, zdobytą w ten sposób wiedzę mogą potem w grze wykorzystać. I widzę, że robią to z wielką przyjemnością. To świetna pomoc edukacyjna nie tylko do użytku domowego. Pedagodzy znajdą tutaj to, czego zawsze szukają – nowe podejście, wyjście poza schemat z podręczników. Mogą wykorzystać strony jako karty pracy, lub zachęcić dzieci do pracy w grupach. W końcu, mogą odwrócić sytuację i przekazać rolę nauczycieli dzieciom. Bo przecież to one wiedzą o grze najwięcej!

Więcej informacji o książkach z serii Minecraft na:

https://www.facebook.com/KsiazkosferaHarperKids

TU KUPISZ

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights