„Przewodnik po czarodziejskiej Krainie Internetu” – to zestaw ćwiczeń, zabaw i wywiadów, które pokazują dzieciom, jak mądrze korzystać z zasobów sieci i jak kreować swoją obecność w internecie. Przewodnik jest dostępny bezpłatnie w formie PDF aż w 24 językach, a powstał dzięki współpracy Fundacji Kosmos dla Dziewczynek z Komisją Europejską.

Praktyczne narzędzia do pracy z dziećmi

Dlaczego „Przewodnik po czarodziejskiej Krainie Internetu” jest potrzebny naszym dzieciom?

 • uczy krytycznego myślenia;
 • podpowiada, jak nie złapać się w pułapki zastawiane przez media społecznościowe i smartfony;
 • pokazuje, dlaczego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w internecie;
 • wzmacnia zamiast straszyć;
 • kształtuje postawę kreatora i kreatorki internetu;
 • używa komunikatywnego języka i fantastycznych grafik oraz ilustracji.

„Przewodnik po czarodziejskiej Krainie Internetu” to wartościowy zestaw narzędzi wspierających nie tylko zrozumienie internetu, komputerów i smartfonów. Niezwykle ważne jest świadome i krytyczne odbieranie znajdujących się tam przekazów oraz zachowań. Dlatego Przewodnik zawiera wskazówki, jak odpowiedzialnie poruszać się w wirtualnym świecie. Skorzystają z niego nie tylko dzieci, ale także ich nauczyciele i opiekunowie.

Dwumiesięcznik „Kosmos dla Dziewczynek” już od ponad czterech lat tworzy i publikuje treści podpowiadające dzieciom, jak mądrze korzystać z mediów cyfrowych. W ubiegłym roku Fundacja zebrała część artykułów i wydała je w formie przewodnika. Był on tak wartościowy, że do Fundacji Kosmos dla Dziewczynek zgłosiła się Komisja Europejska z propozycją rozszerzenia jego idei dla dzieci z całej Unii Europejskiej, jako projekt realizowany przez Dyrekcję Generalną ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG CONNECT). Dzięki temu „Przewodnik” został przetłumaczony na wszystkie języki europejskie i może wspierać dzieci bez ograniczeń. Przeczyta go Norweżka, Greczynka, Irlandka, Portugalka, Węgierka czy Estonka. Dzięki jego wzmacniającym treściom dzieci i dorośli są w stanie razem zmieniać świat.

– To znakomity „narzędziownik”, który można wykorzystać do tematów realizowanych podczas prowadzenia lekcji, ze względu na łatwość i przystępność zarówno treści, jak i ich formy. Nasz „Przewodnik” może stanowić wsparcie dla nauczycieli w zakresie ważnych dla dzieci tematów. Porusza kwestie fake’ów, hejtu i tego, co kryje się za wyidealizowanym przekazem płynącym z social mediów. Rozbudza zainteresowanie młodszych, poprzez dobrane do tematów, atrakcyjne ilustracje, tworzone przez znakomitych twórców. – mówi Elżbieta Opiła, Prezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek.

Z „Przewodnika po czarodziejskiej Krainie Internetu” dzieci w ciekawy i angażujący sposób dowiedzą się, jak:

 • zaprogramować owsiankę;
 • wykrywać błędy w kodzie;
 • zadbać o swoje bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni;
 • zdjąć magię z filmików i zdjęć wrzucanych przez internetowych celebrytów i znajomych;
 • rozpoznawać fake newsy;
 • tworzyć nowe światy.

Wybrane tematy z „Przewodnika” można wydrukować, albo wyświetlać na tablicy interaktywnej, projektorze, czy – podczas lekcji zdalnych – na ekranie komputera. Dzięki dopracowanej merytorycznie zawartości, świetnym ilustracjom i ciekawej formie, wzbogaci lekcje informatyki, etyki, języków obcych, godziny wychowawczej, nauczania zintegrowanego czy kółek tematycznych.

„Przewodnik po czarodziejskiej Krainie Internetu” można bezpłatnie pobrać ze strony Komisji Europejskiej w formie PDF:

POBIERZ

Informacje o Przewodniku można też znaleźć na stronie Fundacji Kosmos dla Dziewczynek:

ZOBACZ NA STRONIE FUNDACJI

Metryka:

Tytuł: „Przewodnik po czarodziejskiej Krainie Internetu”

Teksty: Anna Błaszkiewicz, Joanna Czeczott, Maria Górska, Zuzanna Kopcińska, Zuzanna Piechowicz, Maciej Sopyło

Ilustracje: Agata Dobkowska, Zosia Dzierżawska, Anna Kalisz, Kaja Makacewicz, Kasia Piątek, Katarzyna Redesiuk, Alicja Wasilka-Krygier

Grafika i skład: Barbara Piotrowska

Koncepcja całości: Sylwia Szwed

Wydawca: Unia Europejska 2021

Forma Wydania: PDF

Ilość stron: 38

ISBN: 978-92-76-42286-0

Treści i ilustracje wykorzystane w „Przewodniku” pochodzą z różnych numerów dwumiesięcznika „Kosmos dla dziewczynek”

www.kosmosdladziewczynek.pl  

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights