Przyjaźń w czasach wojennego terroru. Uczucie, które rodzi się nie tylko za coś, ale równocześnie przeciwko czemuś. „Biały ptak” to opowieść niezwykle wartościowa, uniwersalna, choć osadzona w konkretnych, odległych młodemu czytelnikowi czasach historycznych. Niezapomniana opowieść o harcie ducha, odwadze i sile dobroci, które odmieniają serca, budują mosty, a nawet ratują życie!

R. J. Palacio przez lata pracowała jako ilustratorka i projektantka okładek i nadawała blasku historiom innych – nie swoim. Tym razem zdecydowała się połączyć dwie pasje – obraz i słowo – i opowiedzieć o dobru, które warto krzewić zawsze – bez względu na okoliczności, miejce i czas. R.J. Palacio znana jest szerszej publiczności, jako twórczyni bestsellerowego „Cudownego Chłopaka”

CZYTAJ WIĘCEJ

„Biały ptak” to przypowieść z czasów Holokaustu, zamknięta w formie komiksu lekcja pokory, jaką wynosi dorastający chłopak. Francja czasów II Wojny Światowej dotknięta przez demony hitleryzmu. Niepełnosprawny chłopiec, Julien, chroni żydowską dziewczynkę Sarę, przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Pomaga jej, choć wcześniej Sara razem z innymi dziećmi śmiała się z niego i nigdy go nie broniła. Dobro, które ich połączyło, przetrwało II wojnę światową.

Niepewność jutra i bezmiar otaczającego zła. „Biały ptak” to ujmująca opowieść o przyjaźni w czasach wojennego terroru. Sile, która dojrzeje stopniowo, aby kiełkować w kolejnych pokoleniach. Lektura książki R.J. Palacio nie tylko wzrusza. Największa siłą tej książki jest jej forma – niezwykle silna, oparta na wspaniałych obrazach, które pozostaną z czytelnikiem na długo. 

„Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, są skazani na jej powtarzanie” – tym cytatem z George’a Santayana R.J. Palacio rozpoczyna swoją opowieść. 

Dowiemy się z niej czym jest prawdziwe męstwo. Dotkniemy go w historii Juliena. R.J. Palacio rysuje swoją historię używając własnego jezyka. Tak oto powstał piekny komiks, choć czytelnik nie oprze się wrażeniu, że książka jest czyms więcej, niż tylko dobrą opowieścią. To podręcznik dobra zbudowany z emocji, wrażeń, uczuć i historii bohaterów. A wszystko doskonale osadzone na tle pogrążonej w wojnie Francji.    

R.J. Palacio na kartach swojej powieści graficznej przypomina nam, że dzięki sile dobra można odmieniać świat.

KUP KSIĄŻKĘ

1 thought on “Triumf dobra – Biały Ptak R. J. Palacio

Dodaj komentarz