Rozpoczęła się 6. edycja “Popisz się talentem” – najważniejszego i największego w Polsce konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych. Tym razem organizator – wydawnictwo edukacyjne Nowa Era – zaprasza do zabawy piórem i językiem miłośników historii detektywistycznych. Opowiadania do 2.800 znaków można przysyłać do 20 kwietnia.

UWAGA: w tym roku Nowa Era zaprasza do udziału także  dzieci z Ukrainy, które uczą się w polskich szkołach!

Nagrodą dla 30 laureatów będzie debiut w prawdziwej książce! Szczegóły konkursu i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie:

Popisz się talentem

W tym roku jury konkursowe zaprasza wszystkich uczniów szkół podstawowych, w tym  także uczniów ukraińskojęzycznych, by napisali opowiadanie detektywistyczne. Świat jest pełen sekretów czekających na rozwikłanie, a młodzi tropiciele tajemnic na pewno mają w głowie mnóstwo pytań, na które zawsze chcieli znaleźć odpowiedzi. Kim jest elegancja pani na starych rodzinnych fotografiach? Kto straszy w zamczysku pod miastem?  Czy Atlantyda istniała naprawdę? Jak można uciec z czarnej dziury? Gdzie wcześniej mieszkał Burek ze schroniska? Nowa Era czeka na opowiadania dzieci, w których wcielą się w rolę detektywów i napiszą o swoich niesamowitych odkryciach. Pełen tekst zadania konkursowego, także w języku ukraińskim, można znaleźć na stronie stronie  Popisz się talentem.

– “Popisz się talentem” od samego początku jest przestrzenią, w której uczniowie mają możliwość, by odkrywać swoje mocne strony. Tworzymy społeczność dzieci, które łączy zapał do rozwijania talentu literackiego. Dziś zapraszamy do niej także uczniów z Ukrainy, którzy uczą się w polskich szkołach, ale nie posługują się językiem polskim. W tym szczególnym, trudnym roku, bardzo ważne jest, by wszyscy uczniowie mogli otworzyć szuflady z wyobraźnią i beztroską, a tym samym oderwać się choć na chwilę od przytłaczającej rzeczywistości – komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu. – W tej chwili w szkołach podstawowych uczy się prawie 100 tysięcy dzieci z Ukrainy, a ich liczba stale rośnie. Mamy nadzieję, że udział w “Popisz się talentem”, pomoże im nie tylko rozwinąć literackie skrzydła, ale też zyskać nowych przyjaciół. Tym samym chcemy też wesprzeć nauczycieli w przeciwdziałaniu wyobcowaniu oraz we włączaniu dzieci z Ukrainy w działania edukacyjne i w życie klasowe dodaje Małgorzata Jankowska.

Opowiadania konkursowe (maksymalnie 2.800 znaków bez spacji) dzieci mogą zgłaszać (także przy pomocy nauczycieli i rodziców) za pośrednictwem strony konkursowej   Popisz się talentem do 20 kwietnia 2022 roku. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas 1-4 oraz klas 5-8. Ogłoszenie wyników nastąpi 23 maja, a jesienią ukaże się książka ze zwycięskimi trzydziestoma opowiadaniami. Jak co roku cały dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na cele charytatywne. 

We wszystkich 5 edycjach konkursu wzięło udział już 16.801 uczniów z całego kraju, a aż 146 zadebiutowało w pokonkursowych książkach, oficjalnie rozpoczynając ścieżkę swojej literackiej kariery! Opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Wojciech Widłak (autor książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). Do tej pory ukazało się 5 książek pokonkursowych: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń” , “Zwierzaki mają głos” i “Startujemy w przyszłość”.  

Jury konkursu Popisz się talentem 2022

Monika Hałucha (ur. 1979) – członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie „Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci „Cyrk na kółkach”, „Porachunki robota Mata”, „Heca w kurniku”. Bibliofilka i kolekcjonerka pięknych publikacji.

Małgorzata Jankowska (ur. 1980) – specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu „Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie mama Kacpra i Dawida, z którymi w wolnych chwilach wymyśla niestworzone historie.

Małgorzata Węgrzecka (ur. 1967) – redaktor naczelna (od 2008) wydawanego przez wydawnictwo Nowa Era magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, pisarka. Wcześniej współpracowała też z „Ciuchcią”, „Tiną” czy „Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji). Z wykształcenia filolożka języka polskiego. Dla dzieci napisała m.in. trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową „Żółty Smok & „Żółty Smok”, „Akademia detektywów”, „Wyprawa po skarb”, dla dorosłych dzieci wymyśliła i współtworzyła „Leksykon fantastyki”. Uwielbia szarlotkę na ciepło (najchętniej bez lodów).

Wojciech Widłak (ur. 1957), polski pisarz tworzący książki dla dzieci, autor takich bestsellerów jak „Pan Kuleczka” (we współpracy z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską), „Wesoły Ryjek”, „Marta i ufoludek” czy serii „Podręcznych nieporadników”. Za swą twórczość otrzymał główne nagrody w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 2011, nagrodę Guliwer w krainie Liliputów 2013 i PEGAZIKA 2016 w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży”. Tworzy także teksty edukacyjne do podręczników.

Rafał Witek (ur. 1971) – autor powieści, zbiorów wierszy, opowiadań i słuchowisk radiowych dla dzieci. Zdobywca nagród literackich im. Kornela Makuszyńskiego, Astrid Lindgren i Leopolda Staffa. Twórca ponad 30 książek (m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Klub latających ciotek”, „Chłopiec z Lampedusy”, „Tresura pióra”) oraz tekstów edukacyjnych i czytanek publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej wydawnictwa Nowa Era.

Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus.

Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych Świerszczyk, kwartalnika Świerszczyk Krzyżówki i Łamigłówki oraz magazynu przyrodniczego Świerszczyk Reporter.

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights