Badania naukowe potwierdzają, że istnieje aktywność, której podejmowanie wspiera nasze funkcje poznawcze, pamięć, wspomaga uczenie się języka i kontrolowanie własnych stanów emocjonalnych. Aktywność tę można podjąć w każdym wieku, ale najlepiej zrobić to przed siódmym rokiem życia. W dodatku zajmowanie się nią to sama przyjemność! Czy chodzi o specjalny rodzaj ćwiczeń, magiczną pigułkę lub posiłek? Nie! Tą aktywnością jest edukacja muzyczna!

Mamy przyjemność przedstawić wyjątkową książkę dr Anita Collins „Wszystko gra! Jak edukacja wspiera rozwój dziecka”, która pozwala zrozumieć czego doświadcza dziecko ucząc się muzyki, jak nauka gry wpływa na plastyczność mózgu a co za tym idzie osiągnięcia w przyszłości.

WSZYSTKO GRA!

Jak edukacja muzyczna wspiera rozwój dziecka? Jak dziecko słyszy muzykę? Dlaczego na nią reaguje? Jak muzyka pomaga dzieciom przygotować się do rozpoczęcia nauki w szkole? Dlaczego czytanie słów jest takim samym procesem jak czytanie muzyki? W jaki sposób muzyka wydłuża koncentrację uwagi dziecka? Czy muzyka naprawdę wspomaga rozwój mózgu? Jak buduje pewność siebie, uczy wytrwałości, wyzwala zdolności przywódcze oraz poprawia pamięć?

Granie na instrumencie działa bardziej ogólnorozwojowo niż słuchanie muzyki i inne dziedziny aktywności artystycznej, dlatego, że wymaga specyficznych umiejętności motorycznych, aktywuje ciało modzelowate odpowiadające za współpracę obu półkul, rozwija umiejętność analizy i odczytywania emocji, myślenie strategiczne i pamięć.

W swojej książce dr Anita Collins wyjaśnia, jakie korzyści nauka muzyki może przynieść dzieciom. Przywołuje przełomowe badania, które pokazują, jak gra na instrumencie może poprawić umiejętności językowe, umiejętności społeczne, koncentrację, kontrolę impulsów, rozwój emocjonalny, pamięć oraz umiejętności planowania i strategii. Autorka opisuje prawdziwe historie oraz dzieli się praktycznymi wskazówkami w celu ukazania pozytywnych zmian, które nauka muzyki może wnieść do życia dzieci w różnym wieku.

Choć jestem nauczycielką uczniów szkół średnich, jestem zdumiona tym, jak słuchanie muzyki i edukacja muzyczna w każdym wieku, od pierwszego do ostatniego dnia życia, wpływa na rozwój naszego mózgu, na zmiany w nim i jego regenerację. (…) Dowiedziałam się, że niemowlęta słyszą głos matki, jakby to była muzyka, że połączenia neuronowe niezbędne, aby móc czytać, są aktywne, gdy maluch jest w stanie utrzymać stały rytm gry na bębnie, i że muzyka może kształtować mózg po urazie lub traumie. Okazuje się, że nauczanie muzyki – sekwencje akordów, niepokój związany z występami, zdolność efektywnego ćwiczenia – to nie tylko wiedza i umiejętności. Te elementy w rzeczywistości przyczyniają się do rozwoju człowieka.

Dr Anita Collins Australijska pedagog, badaczka, wielokrotnie nagradzana edukatorka i popularyzatorka powiązanych zagadnień psychologii rozwojowej i edukacji muzycznej. Jest dyrygentką szkolnej orkiestry Canberra Grammar School, wykłada na University of Canberra i University of Melbourne. W naturalny sposób stała się lokalną osobowością telewizyjno-radiową na Antypodach, po czym poszła krok dalej i zdobyła szerszą, międzynarodową sławę internetową dzięki platformie TED Education. Stworzony przez nią film na platformie TED-Ed „How Playing an Instrument Benefits Your Brain” został obejrzany już ponad 35 milionów razy na całym świecie.

 

 

WSZYSTKO GRA! Jak edukacja muzyczna wspiera rozwój dziecka.

Autor: Anita Collins
14.5×20.5cm, oprawa miękka, s. 272
Cena: 59 zł

ISBN: 9788301219598

EAN: 9788301219598

Premiera: 2021-10-14

TU KUPISZ

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights