Jakie uzdolnienia mają moi uczniowie? A jakie są moje talenty? Co zrobić, by dotrzeć do nich skutecznie? Czy dotarcie do źródła daje poczucie spokoju, relaksu i zdrowie? Gdzie jest moje źródło? Często dostaję takie pytania. 

O talentach. Od początku

Na zaproszenie Fundacji Ja Nauczyciel rozpoczynamy cykl artykułów o uzdolnieniach, potencjale i talentach. Jednocześnie zapraszamy do dyskusji i dzielenia się własnymi inspiracjami.

Każdy z nas rodzi się z wyjątkowym potencjałem. Jesteśmy obdarzeni naturalnymi zdolnościami. Później często o nim zapominamy. Gdzieś ta wyjątkowość zanika. Zastanawiające. Czym jest talent? 

Zdefiniować talent

Definicji talentów powstało ponad sto. Osobiście bliska jest mi taka, że talent to naturalny powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania, zachowania i działania, który może być użyteczny dla innych. Czy każdy go ma? Tak! Każdy z nas ma wiele talentów. Tylko wyzwaniem jest do nich dotrzeć i rozwinąć. W kolejnych artykułach będę pisał o kilkudziesięciu narzędziach wspierania talentów.

Według w/w przedstawionej definicji (za Marcusem Buckinghamem z Instytutu Gallupa) każdy jest uzdolniony, bo już wg tzw. teorii uzdolnień, która zadomowiła się w systemie edukacji tylko od 3 do 5% populacji ma talent (mówimy tu o tzw. teoriach uzdolnień akademickich / szkolnych). Jest to przerażające. Takie podejście dorosłych (rodziców, nauczycieli) rzeczywiście może powodować, że wiele osób uważa, że nie ma talentów. Często skutkiem tego jest to, że nasze poczucie wartości jest jakie jest. Czujemy się mało wartościowi, czasem bezwartościowi. Szczególnie w Polsce, według różnych badań, poczucie własnej wartości mamy niskie, czyli nie myślimy o sobie dobrze. Statystycznie.

Czym jest źródło? Źródło to miejsce, z którego woda wypływa na powierzchnię ziemi, ale źródłem jest też to, co stanowi początek czegoś, przyczynę uczuć, zachowań, źródłem też bywa dokument będący podstawą do dalszych badań. Stąd moja propozycja, by rozpocząć od źródła cykl artykułów o talentach i potencjale.

Gdzie jest Twoje źródło?

Zmierzając do sedna: gdzie jest początek talentów? Dla każdego tym źródłem może być coś innego. Dla wielu osób, którym pomagam uwolnić talenty, tym źródłem jest wydarzenie. Często mocne doświadczenie, choćby to, że w pięć minut pokazuję, jak można dotrzeć do swojego talentu. Zwłaszcza, kiedy robię to na forum, gdzie jest wielu gapiów. Z niedowierzaniem przyglądają się temu, co się dzieje. Dla wielu jest to szok. Zwłaszcza dla tych, którzy zdecydowali poddać się pięciominutowemu eksperymentowi. Sporo osób potrzebuje takiego wstrząsu. Wiem to. Też tak mam. To tam do mnie dotarło, że mam talenty i mogę się nimi z innymi dzielić. Talenty te odkryłem w działaniu. Moje talenty wtedy eksplodowały z wielką siłą. Wydostały się jak lawa z wulkanu. Jednak wydarzenie to nie musi być spektakularne. Czasem może być tak, że to niepozorne zdarzenie drąży jak kropla skałę, aż wydostaje się jak źródło na powierzchnię. Znam też wiele historii osób, które spotkały kogoś inspirującego, przyszłego mistrza. Ten mistrz pomógł im odnaleźć drogę. Mam na myśli osobę wcześniej nieznaną. Pasjonata, człowieka pozytywnie zakręconego, zaangażowaną istotę, kogoś, kto kocha swoją robotę np. nauczycielkę czy nauczyciela. 

Uwolnij swój potencjał

Wcześniej działo się to u kowala, zegarmistrza, czy kaletnika – dzisiaj częściej zdarza się u informatyka, finansisty, czy marketingowca. Wykonywać coś, co wymyślił nasz przewodnik, towarzyszyć mu i czuć się dobrze w grupie osób wykonujących dzieło. Nie ma reguły. Część z nas miała to szczęście, że rodzice, nauczyciel, albo ktoś z rodziny pomógł dotrzeć do źródła. Jak za dotknięciem różdżki, potencjał wylał się na powierzchnię. Wydostał się, jak woda wydostaje się na powierzchnię u źródła rzeki. Dla niektórych osób właśnie tym źródłem jest miejsce, choćby źródło rzeki, las, łąka, jezioro. To tam odnaleźli to, co daje im siłę. Zwłaszcza osoby, których wielką siłą jest myślenie, rozmyślanie, „rozkminianie”. To może być źródło wielkiego potencjału. Często niedocenianego. Niektórym pomaga w dotarciu do źródła DNA, czyli nasz wyjątkowy kod, który zawiera też informacje o naszym potencjale. Naukowcy spierają się, czy tym, co de facto decyduje o naszych talentach, jest liczba i połączenia między neuronami w mózgu, czy jednak grubość mieliny, czyli naturalnego izolatora między neuronami. A może grubość połączeń neuronalnych? Grubość, która powoduje, że tymi kanałami, jak grubym kablem elektrycznym, płyną impulsy, które są naszym naturalnym powtarzającym się wzorcem myślenia, odczuwania i zachowania oraz działania, które mogą być użyteczne dla innych. A tym jest właśnie talent. Tym sposobem dotarliśmy do początku. Do źródła.

A jakie jest Twoje źródło talentów? Podziel się swoimi doświadczeniami, dziel się swoimi talentami, bo tylko tak możesz je uwolnić. Jaki jest Twój talent?

Piotr Koziol

Piotr Koziol

Lider i edukator. Prezes Fundacji Kwitnące Talenty, twórca Talentowni – miejsca uwalniania talentów w Opolu, Wolnej Szkoły Talentownia oraz Szkoły Talentownia. Ekspert w odkrywaniu i rozwijaniu potencjału i talentów (uwolnił 1469 osobom talenty od 2002 roku). Inicjator Edukacyjnych Inspiracji. Praktyk i certyfikowany trener. Ukończył studia z Komunikacji Społecznej, Zarządzania Talentami oraz MBA. Lubi ruch i podróżowanie. Tworzy z pasją wyjątkowe wino.

CZYTAJ WIĘCEJ: https://www.facebook.com/KwitnaceTalenty

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights