Finał projektu “Poza horyzont”

W dniach 11-12 grudnia w 3 Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu odbyły się Dni Wielokulturowe, podczas których gościli przedstawicieli i przedstawicielki takich krajów jak: Hiszpania, Syria, Bułgaria, Ukraina, Iran, Turcja, Senegal, Nepal czy Indie. Byli to zarówno wolontariusze z Centrum Inicjatyw Międzykulturowych HORYZONTY, studenci międzynarodowego kierunku „Innovation Management” na Uniwersytecie Ekonomicznym, jak i inni, równie ważni goście, którzy postanowili podzielić się z nami swoimi doświadczeniami oraz wiedzą. Uczniowie i uczennice  uczestniczyli w warsztatach o różnorodnej tematyce – od problemów społecznych takich jak dyskryminacja czy patriarchat, przez codzienne życie mieszkańców i mieszkanek innych krajów, po zajęcia łączące ruch z tańcem, które pozwoliły poznać nietypowe techniki relaksacji. Oprócz tego była także możliwość swobodnej rozmowy, aby łamać stereotypy i zadać nurtujące niektórych pytania dotyczące na przykład kultury czy tradycji. 

Dowiedziałem się wiele o nierównościach w świecie”

– “Dla naszej klasy Prelegentki z Cim Horyzonty przygotowały ciekawe zadanie, którego celem było ukazanie różnic społecznych” – mówi  Jakub Gogolewski z klasy 3b. – „Każda osoba wcieliła się w wylosowaną postać (np. syna dyrektora amerykańskiego banku, czy 30-stoletnią Romkę bez wykształcenia) i po każdym pytaniu (związanym z sytuacją materialną bądź pozycją w społeczeństwie), jeśli odpowiedź na nie brzmiała: ‘tak’, trzeba było przemieścić się o jeden krok do przodu. Rezultat był zdumiewający”  – podsumowuje swą wypowiedź Jakub – “uświadomił nam problemy XXI w. Dziękujemy za fenomenalne przeprowadzenie warsztatów.” Inna z uczestniczek dodaje:  – “Zdałam sobie sprawę, iż do tej pory nie myślałam dużo o życiu ludzi w innej sytuacji niż moja” – mówi. – “Gra społeczna przeprowadzona przez wolontariuszy w naszej klasie w obrazowy sposób ukazała problem nierówności na świecie oraz jak ważne jest dalsze działanie na rzecz poprawy sytuacji ludzi, którzy tego potrzebują” – podsumowuje Marysia Kaniewska z klasy 3d.

„Dowiedziałem się o kulturach w innych państwach, a także poznałem bardzo ciekawych ludzi”

W ramach Dni Wielokulturowych odbyły się warsztaty „Żywa Biblioteka”. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z gośćmi reprezentującymi różnorodne kultury i doświadczenia. Każda grupa mogła odbyć prywatną rozmowę z osobą z Iranu, Indii, Bułgarii, Hiszpanii, Ukrainy czy Turcji. –„Rozmowy bardzo otworzyły mi oczy na życie kobiet za granicą, ich realia i zmagania” – podsumowuje GA,  “Dowiedziałam się jakie są różnice, np. w prawach kobiet w innych krajach jak np. Turcja.”– mówi GA, a inny uczestnik warsztatów dodaje:  –„Mogliśmy dowiedzieć się rzeczy, o których nie mówi się na codzień lub mówi się, lecz nie tak szczegółowo i często. Dodatkowo zajęcia pomagały rozwijać umiejętności mówienia oraz słuchania w języku angielskim.” 

„Dowiedziałam się o kulturze Syrii”

–„Przemiła Ayka z Syrii w bardzo ciekawy sposób opowiedziała naszej klasie o kraju, z którego pochodzi oraz o swojej historii. W trakcie zajęć mogliśmy podziwiać rozmaite krajobrazy, posłuchać tradycyjnej syryjskiej muzyki oraz dowiedzieć się, jak faktycznie wygląda codzienne życie mieszkańców państwa mierzącego się z wojną”–  mówi  Michalina Wojna z klasy 2d. –„Spotkanie to było niezwykle inspirujące i pozwoliło nam lepiej zrozumieć różnorodność świata oraz dostrzec piękno innych kultur.” – podsumowuje Michalina. Inna z uczestniczek dodaje:  –„Zebrałam sporo informacji o innych kulturach, dowiedziałam się, jak aktualnie wygląda sytuacja w Syrii i zrozumiałam, że warto wychodzić poza strefę komfortu”.

– “Na naszych oczach działa się historia” – mówi pani p. Agnieszka Jankiewicz, organizatorka Dni Wielokulturowych – “Dopiero kilka dni wcześniej rysowaliśmy z klasą 1 b  flagę Syrii na przywitanie gości – a podczas spotkania Ayka podzieliła się swoją radością, że flaga została zmieniona a Syryjczycy odzyskali wolność. 

„Dowiedziałem się  jak wygląda życie w Senegalu” 

Cheikh studiuje w Poznaniu od dwóch miesięcy.  Opowiadał o swym kraju, ukazywał zdjęcia z codziennego życia w zestawieniu z tymi, które otrzymujemy w przekazie medialnym. Prezentował slajdy z mapą bogactw –  zasobów krajów afrykańskich oraz ich nieproporcjonalną biedę, spowodowaną wciąż kolonialnym podejściem. Dzielił się swą kulturą, muzyką i słońcem.  Kilkoro z uczestników tak podsumowuje spotkanie: – ”Dowiedziałem się, jaki wpływ mają kraje europejskie na Afrykę”, – ”Dowiedziałam się dużo o kulturze w Senegalu oraz tego, jak wygląda Polska z perspektywy kogoś, kto nie jest z Europy”.

Czego możemy się od siebie nauczyć?

Na zakończenie wydarzenia kilkoro osób biorących w nim udział (Joanna Ruskowiak, Olga Walczak, Wiktor Guss, Mikołaj Sobstyl) przygotowało prezentację o Polsce dla naszych wszystkich gości, w której opowiedzieli o naszych tradycjach, miejscach wartych odwiedzenia, jak i znanych osobach oraz kulturze, w tym wspominając także o Poznaniu. 

Dni Wielokulturowe były niesamowitym doświadczeniem dla całej szkolnej społeczności. – “Podobała mi się możliwość komunikacji po angielsku w normalnych warunkach, ćwiczenie zwykłych rozmów, wyrażanie opinii. Zajęcia były ciekawe, pokazujące problemy społeczeństwa“ –  podsumowuje GA, a inny Anonimowy Głos dodaje: – “Uważam, że dużo się dowiedziałam. Poszerzyłam swoją wiedzę na tamtej kultur oraz mentalności ludzi z różnych stron świata, ale także mogliśmy się podzielić swoimi perspektywami”.

Jest to opis tylko kilku spośród naprawdę wielu warsztatów, które miały miejsce na przestrzeni tych dwóch dni. Dziękujemy wszystkim gościom i gościniom za ich obecność oraz zaangażowanie!

Alicja Majchrzak klasa 3d 

3 Liceum Ogólnokształcące

 

W materiale wykorzystano wypowiedzi z ankiet podsumowujących, dlatego wypowiedzi niektórych osób są opisane jako GA – Głos Anonimowy.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Organizacja: Agnieszka Jankiewicz, Beata Bartłomieczak

Dzień dobry!

Ku inspiracji wysyłam relację z „Dni Wielokulturowych”, które były podsumowaniem projektu „Poza horyzont” zrealizowanego przy wsparciu Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania w III LO w Poznaniu.

 

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights