W dniach 12.10-16.10.2020 odbywa się w Poznaniu I Festiwal Dobrego Słowa. To pomysł Natalii Chromińskiej z Fundacji Dobrostan, by w okolicy Dnia Dobrego Słowa ( Inicjatywa Iwony Majewskiej-Opiełki) przygotować cykl spotkań i wydarzeń związanych z pielęgnowaniem języka polskiego i szukaniem w nim piękna. 

Język jest nośnikiem wartości i kultury, za jego sprawą interpretujemy świat, ale bywa i tak, że niesie ze sobą przemoc i hejt.  Festiwal,  w swej pierwszej edycji, skierowany jest przede wszystkim do dzieci szkół podstawowych i ma na celu uwrażliwić na niezwykłość języka i wypowiadanych słów, zaakcentować, że wyszukane słownictwo i kunszt wysławiania się, ma swoje uzasadnienie. Chcemy szczególnie podkreślić rolę dobrych słów, stawiając niejako pierwszy krok w działaniach przeciw wulgaryzmom i hejtowi.  

grafika – epigramat.pl

W myśl zasady, by edukować od najmłodszych lat i wskazywać dobre ścieżki życia, uczestnicy zostaną zaproszeni przez osoby, które na co dzień posługują się starannym językiem, do refleksji i zabawy, do nauki i przeżycia inspirujących chwil. Będzie to możliwe na spotkaniach z Agnieszką Frączek i Michałem Rusinkiem, podczas akcji „Czyścimy języki” oraz na Arenie Dobrego Słowa.

Poniedziałek 12.10 

Fikołki ze słowami- spotkanie z Agnieszką Frączek

Agnieszka Frączek jest jedną z najpopularniejszych pisarek dla dzieci, bywa nazywana „Tuwimem w spódnicy”, bo Jej zabawy słowami i mistrzostwo w posługiwaniu się językiem jest tak lekkie, naturalne i pełne majstersztyku, jak u wspomnianego klasyka. Agnieszka Frączek nosi zaszczytne miano Ambasadora Polszczyzny, które przyznaje Rada Języka Polskiego tym, którzy w sposób wysublimowany władają językiem, zarażając przy tym innych do podobnej dbałości. Na spotkaniu, które będzie można obejrzeć on-line i pobrać z kanału youtube Festiwal Dobrego Słowa, dzieci z klas I-III i wszyscy chętni posłuchają wierszy, razem z autorką przeczytają wybrane fragmenty i dowiedzą się dlaczego spotkanie z wierszem to doskonała gimnastyka dla umysłu☺

Wtorek 13.10

Czyszczenie języków- zabawy językowe

Wypowiadamy codziennie tysiące słów, czynimy to i starannie i niedbale, czasami w nasze wypowiedzi wplata się słowo niepotrzebne, które jak śmieć niszczy piękno, ład, porządek. W zabawach językowych, które będą ćwiczeniami gimnastycznymi narządów mowy, ćwiczeniami artykulacyjnymi, a także zabawami z wierszami, dzieci klas I-III oraz przedszkolacy odnajdą radość i inspirację do słuchania i czytania tekstów literackich, które „meblują” nasz umysł wyrazami. Gdy czytamy, to zawsze mamy coś do powiedzenia, bo znamy dużo słów, przy pomocy których potrafimy  rozmawiać, toczyć dyskusje, bronić swego zdania, itp. ( nagranie on-line do pobrania z kanału Festiwal Dobrego Słowa)

Środa 14.10

Dzień Edukacji Narodowej

W ramach festiwalu zaprosimy uczniów do wysłania/ wręczenia swoich nauczycielom kartek- laurek z dobrym słowem- przykładowe wzory do pobrania na stronie Fundacja Dobrostan.

Czwartek 15.10

Dwa spotkania z Michałem Rusinkiem

O Regionalizmach i zapożyczeniach, o retoryce- tylko na wesoło, można będzie porozmawiać z wyjątkowym twórcą książek tekstów niezwykłych, Michałem Rusinkiem- literaturoznawcą, tłumaczem i pisarzem. Spotkania dla dwóch grup wiekowych, odbędą się w przestrzeniach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Informacje na stronie Fundacja Dobrostan.

Piątek 16.10 Arena Dobrego Słowa

To będzie niezwykłe wydarzenie- znane postaci z Poznania nagrały swoje przesłania dla dzieci i młodzieży, zapraszając do używania słowa w jego dobrym wymiarze. Wśród rozmówców piłkarz, muzyk, prezydent, ksiądz, szewc… Nagrania będą do pobrania z kanału Festiwalu. Można je wykorzystać na lekcjach języka polskiego, zajęciach wychowawczych i wszędzie tam, gdzie jest potrzeba mówić o mocy słowa, które potrafi przynieść ze sobą tyle dobra.

Chcemy by festiwal zatoczył jak najszersze kręgi, zapraszamy zatem do korzystania z materiałów, które codziennie w południe będą pojawiać się na kanale Festiwal Dobrego Słowa. Niech to będzie mała cegiełka w budowaniu w dzieciach i młodzieży wrażliwości na słowo i szacunek dla drugiego człowieka. 

Małgorzata Swędrowska, współorganizatorka

Małgorzata Swędrowska, pedagożka, przyjaciółka dzieci i książek, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, wykłada na UAM Poznań, wymyśla książki dla dzieci, publikuje dla nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców.

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights