W sobotę, 23 października, w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się inauguracja trzydziestego ósmego roku Programu ZDOLNI. Podczas uroczystości ciągle rosnąca społeczność Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci powita uczniów, zakwalifikowanych w tegorocznej rekrutacji do udziału w wyjątkowej intelektualnej i twórczej przygodzie, która budzi ciekawość i zachęca do podejmowania wspólnych inicjatyw.
Jedyny taki program wspierania talentów
Program ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci to wyjątkowa, ogólnopolska inicjatywa wspierająca młodych ludzi z pasją, tworzona we współpracy z setkami naukowców i artystów z najlepszych uniwersytetów, placówek badawczych i uczelni artystycznych w Polsce. Dzięki niemu młodzi pasjonaci różnych dziedzin uczestniczą w specjalnie przygotowanych zajęciach prowadzonych przez największe autorytety i pod ich okiem samodzielnie pracują nad nurtującymi ich zagadnieniami. Młodzi muzycy koncertują we wspaniałych wnętrzach (m.in. w Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich), a plastycy wystawiają prace w renomowanych galeriach. Co nie mniej ważne, uczestnicy Programu ZDOLNI mogą w Funduszu spotkać rówieśników o podobnych zainteresowaniach, wspólnie prowadzić projekty badawcze i artystyczne, pomagać sobie, inspirować się nawzajem, nawiązywać znajomości i przyjaźnie.
Więcej o Programie ZDOLNI:
https://fundusz.org/program-zdolni
– 23 października pokazaliśmy kolejnemu rocznikowi funduszowców jak niezwykłe jest środowisko, do którego trafili i jak wielką szansę daje im bycie częścią tej wspólnoty. Szansę na rozwój pasji i talentu, ale przede wszystkim szansę na dzielenie się owocami tego talentu i wykorzystanie ich dla dobra innych. Myślę, że udział w Programie ZDOLNI w jakiś sposób kształtuje charakter i często zmienia nastawienie do życia i pracy. Właśnie dlatego dla znacznej części uczestników tego spotkania będzie to pierwszy krok w zupełnie nowy świat, w którym – mam nadzieję – będą chcieli pozostać na długo i do którego mogą wnieść też cząstkę siebie. – mówi Maria Mach, Prezes Zarządu i Dyrektorka Biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Fizyka ruchu owiec, edukacyjna rola wykonawcy i czytanie pod prąd, czyli zajęcia na start
By sprostać funduszowej misji, którą świetnie podsumowuje nasza sentencja przewodnia: „Budzimy ciekawość”, podczas Inauguracji zaprezentowaliśmy dokonania naukowe trójki stypendystów Programu ZDOLNI: Piotra Maksymiuka ze Świdnika, ucznia Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie, w Programie ZDOLNI od 2018 roku, opowie o swoich poszukiwaniach związanych z informatyką, aeronautyką, astronomią i fizyką. Martyny Najmrockiej ze Słupska, uczennicy tamtejszego II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, podopieczna Funduszu od 2020 roku mówiła o tym, jak łączy filozofię z biologią oraz Katarzyny Kiebały z Krzywej, uczestniczki Programu ZDOLNI w latach 2019-2021, a obecnie studentki Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, która kontynuuje swoją przygodę odkrywania antyku.
Po uroczystości w Zamku Królewskim nasi nowoprzyjęci stypendyści mogli uczestniczyć w jednym z czterech wykładów przygotowanych przez absolwentów programu:
Marta Wryk, mezzosopranistka związana z Oper Bielefeld, prowadząca liczne warsztaty dla młodzieży i dorosłych, opowie o edukacyjnej roli wykonawcy i niesłusznie zapomnianych kompozytorkach. Dr Karolina Krasuska z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego poprowadzi wykład pt. Czytanie pod prąd: o kulturoznawczych podejściach do literaturoznawstwa. Prof. Piotr Szymczak z Instytutu Fizyki Teoretycznej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zaproponuje prezentację pt. Układy złożone okiem fizyka: fizyka ruchu owiec, ludzi i samochodów. Z kolei prof. Paweł Golik (Instytut Genetyki i Biotechnologii, Wydział Biologii UW), który oprócz pracy ściśle badawczej współpracuje też z artystami tworzącymi na pograniczu nauki i sztuki, będzie mówił o jednym z aspektów swojej pracy.
Prawie 500 stypendystów Programu ZDOLNI w roku 2021/22
W roku szkolnym 2021/22 niemal 500 utalentowanych młodych ludzi będzie pracować, badać, ćwiczyć i sprawdzać się pod okiem wyśmienitej kadry naukowej i artystycznej. To uczniowie z całej Polski, od największych miast, po niewielkie miejscowości. Najmłodsi uczestnicy tegorocznego Programu ZDOLNI chodzą do 5-6 klas szkoły podstawowej, najstarsi przygotowują się do matury w 2022 roku. Wśród stypendystów 299 osoby to młodzi naukowcy, 174 – muzycy instrumentaliści, a 18 – uzdolnieni plastycy.