O nastolatkach najczęściej mówimy z lekką irytacją. Przyjęło się żartować, że nastolatki to stworzenia bez mózgu. Nie myślą racjonalnie, nie potrafią ocenić ryzyka, wszystko jest dla nich czarno-białe. Rodzice zaciskają zęby i powtarzają pod nosem: „Co z niej/niego wyrośnie?” 

Co sprawia, że okres dorastania jest tak wrażliwy? Inaczej mówiąc, co kryje mózg nastolatka? Sarah-Jayne Blakemore, profesor w Institute of Cognitive Neuroscience londyńskiego University College, laureatka Royal Society Insight Investment Science Book Prize, z wielką lekkością dzieli się efektami swoich wieloletnich badań nad rozwojem mózgu w okresie dorastania oraz poznaniem społecznym w autyzmie. Nie dziwi więc, że pozycję zdecydowało się rekomendować  Towarzystwo Królewskie w Londynie przyznając jej tytuł najlepszej książki naukowej 2018 roku! 

Gdzie Ty masz mózg?

Większość z nas bardzo dobrze zna to pytanie. Na pewnym etapie życia zadawali je nasi rodzice. Niektórym z nas zdarzyło się zadać je własnym dzieciom. Zabawa rozpoczyna się na etapie niemowlęctwa. Sarah-Jayne Blakemore wyjaśnia, co dzieje się w mózgu dorastających dzieci. Wieloletnia praca jej zespołu badawczego pokazała, że okres dorastania jest czasem niezwykłej wrażliwości rozwojowej, ale jednocześnie wyjątkowej kreatywności, która powinna zostać dogłębnie poznana i doceniona. Bo chociaż czasem nastolatek sprawia wrażenie, jakby szukał dziury w całym, on musi po prostu… wynaleźć siebie.

Oto “Ja” 

Jeszcze przed drugimi urodzinami, każda i każdy z nas odkrył własne, odrębne “ja”. Dostrzegł pierwsze związki pomiędzy “ja”, a światem mu zewnętrznym, rozpoczął i świat i “Ja” badać, inspirować i prowokować procesy. Równolegle, na każdym etapie naszego, osobniczego rozwoju, nasz mózg koncentrowały nieco inne zadania. Te pierwsze, milowe kroki w naszym rozwoju osobniczym będą skutkował kolejnymi, już bardziej burzliwymi i kłopotliwymi fazami rozwoju naszego mózgu. I to jest właśnie książka, która genialnie opisuje skomplikowaną podróż naszych umysłów w czasie. Przystanek – nastolatki.  

Z “Sekretnego Życia Mózgu Nastolatka” dowiemy się jak budować pomost zrozumienia pomiędzy dostępną już wiedzą, a życiem, zwykłym dniem w otoczeniu nastolatków. Łatwiej nam będzie zrozumieć i bunt i potrzebę wolności, jak i karuzelę emocji, w której młodzi ludzie podejmują zachowania za bardzo dla nas, dorosłych ryzykowne. Ten etap podróży z książką być może pozwoli nam lepiej zrozumieć samych siebie i na krótką chwilę skoncentrować się na własnym nastolatku i jego wspomnieniach z tego czasu. 

Nastolatek – delikatny mechanizm   

Nasze nastolatki zbyt szybko przestają być dziećmi. To wiek, kiedy mglista granica pomiędzy dzieciństwem, a okresem dojrzewania przecina się z rodzącymi się motywacjami, uczuciami i osądami własnymi. Mózg nastolatka pracuje na najwyższych obrotach, aby uzbroić się na kolejne lata istotnych przemian i przewartościowań.   

Książka Sarah-Jayne Blakemore to niezwykle wciągająca opowieść o najbardziej zagadkowym systemie wewnątrz każdego z nas. Lektura obowiązkowa dla rodziców, wychowawcow i pedagogów. 

KUP KSIĄŻKĘ

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights