Żyjąc na co dzień w biegu, bieżączce załatwiania wielu spraw, natłoku myśli często przenosimy ten tryb działania również na sposób planowania i spędzania urlopu. Pragniemy oderwać się od codzienności, przeżyć i zobaczyć coś nadzwyczajnego. Wpadamy jednak w tę samą pułapkę a lista zadań zmienia jedynie nazwę na „lista atrakcji”.

Choć fizycznie jesteśmy na piaszczystej plaży, wędrujemy po górach to umysł zdaje się niezależnie od ciała podążać swoimi indywidualnymi torami. Żyje w jakiejś równoległej rzeczywistości. Jak bumerang powracają myśli o sprawach, których nie zdążyliśmy zamknąć przed urlopem lub tych, które czekają na nas po powrocie do pracy. Emocje jakich doświadczamy w związku z takim natłokiem myśli również nie osadzają nas w bieżącym doświadczaniu, tu i teraz. Konsekwencją tego jest mentalna i emocjonalna nieobecność zarówno nad morzem jak i w górach! Co więc zrobić aby być w pełni obecnym na urlopie?

Zatrzymaj się! Bądź w 100% tam gdzie jesteś!

Wakacje dają nam przestrzeń i czas, by zwolnić tempo, zatrzymać się, spróbować być bardziej uważnym i zacząć dostrzegać to, co umyka naszej uwadze na co dzień gdy pędzimy zaaferowani tysiącem spraw. 

Mindfulness to szczególny rodzaj uwagi nieoceniającej i życzliwej skierowanej na bieżącą chwilę. To zaproszenie do zatrzymania się i doświadczania tego co aktualnie się dzieje. To również przejaw postawy obserwatora, który pozostaje w świadomym kontakcie ze swoim ciałem, oddechem, zmysłami, myślami i emocjami, chwila po chwili.

Ćwiczenia mindfulness są zaproszeniem zarówno dla dorosłych jak i dzieci do świadomego „korzystania” z oddechu w celu rozwijania jakości uwagi i skupienia, dzięki czemu wspomnienia z wakacji pozostaną żywe i wyraziste na długo po powrocie do domu.

Uważny wypoczynek! 

Rozwijanie uważności bazuje na ćwiczeniach opartych na oddechu, zatem każdy z nas już posiada w sobie wszystkie niezbędne atrybuty do rozpoczęcia wakacyjnej przygody z uważnością! Przed ćwiczeniem dobrze jest zatroszczyć się o własny komfort i ciche miejsce, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał. Warto na samym początku skupić się na oddechu, którego zazwyczaj nie dostrzegamy a zaczynamy go doceniać dopiero wtedy gdy dopada nas np. przeziębienie! Oddech wpływa na rozluźnienie całego ciała, odżywienie i oczyszczenie, wyciszenie umysłu, dodaje energii całemu ciału i zwiększa odporność na stres. Świadome przełączenie się z trybu działania na tryb bycia poprzez kontakt z oddechem oraz obserwowanie wrażeń w ciele, docierających poprzez zmysły oraz własnych myśli i emocji pozwala nam na pełne doświadczanie danej chwili, tu i teraz. Dzięki temu możemy być  świadomie obecni zarówno nad morzem, w górach, w każdym innym miejscu.

Ćwiczenie – minuta uważności

Oddech to wdech i wydech. Dorosły człowiek wykonuje średnio 15 oddechów na minutę. A Ty? 

  • Usiądź wygodnie
  • Możesz zamknąć oczy lub pozostawić półotwarte
  • Poczuj ciało w miejscu, w których dotyka podłoża: stopy, pośladki ręce
  • Poczuj jak wdychasz i wydychasz powietrze w okolicy nosa i ust
  • Włącz budzik na 1 minutę i zacznij liczyć oddechy 
  • Obejmij uwagą całe ciało: poczuj  stopy, pośladki, plecy, ręce i głowę
  • Otwórz oczy

Jak się teraz masz? Ile było oddechów?

Właśnie tak można zacząć praktykować uważność! Urlop jest wspaniałą okazją do samodzielnej praktyki obserwacji oddechu. W projekcie UWAŻNA SZKOŁA, wśród 104 absolwentów 8-tygodniowego treningu MBTT (Mindfulness-Based Teacher Training) dedykowanego dla nauczycieli na każdym poziomie edukacji  najczęściej zauważalnym efektem treningu była właśnie nowa umiejętność zatrzymania się i świadomego oddechu. Ta osobista zmiana przekłada się z kolei na umiejętność bieżącej regeneracji ciała i umysłu w ciągu dnia oraz poczucie spokoju i ukojenia.

Praktyka mindfulness rozwija kontakt z ciałem i zmysłami by lepiej radzić sobie zarówno w stresujących sytuacjach jak również by w pełni doświadczać radości życia płynącej z najdrobniejszych chwil, które często umykają niezauważone i niedocenione. Dzięki świadomemu oddechowi możesz w pełni być tam gdzie jesteś i utrwalić te chwile w pamięci by były żywe na długo po urlopie.

Zatrzymaj się! Oddychaj! Wypoczywaj, kiedy wypoczywasz!

Bogna Gąsiorowska

Tekst powstał przy współracy z naszym partnerem: 

Wiceprezes Polskiego Instytutu Mindfulness. Certyfikowany Nauczyciel kursów MBSR | MBCL Absolwentka Psychologii Pozytywnej UW, Certyfikowany Nauczyciel Mindfulness kursów MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) i MBCL (Mindfulness-Based Compassionate Living), Wiceprezes Polskiego Instytutu Mindfulness, Certyfikowany Trener Biznesu w standardzie HRD BP i FRIS® (style myślenia i działania), prelegent na konferencjach poświęconych tematyce Happiness at Work, autorka artykułów nt. mindfulness. Partner biznesowy w obszarze przywództwa i podnoszenia efektywności w organizacjach dzięki wdrażaniu programów opartych na uważności. Jej zainteresowania koncentrują się na rozwijaniu uważnego przywództwa, budowaniu kultury organizacji uczącej się opartej na uważności i dobrostanie psychicznym pracowników.

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights