Żyjemy w czasach, w których nowe technologie rozwijają się niezwykle szybko. W 2022 roku mieliśmy wiele projektów technologicznych, które pozwoliły nam lepiej zrozumieć świat i zmieniać go na choć trochę lepszy. Dzisiaj przyjrzymy się rozwiązaniom, które mogą na nowo zdefiniować ludzkie życie i stać się prawdziwym game changerem w 2023 roku. 
Jedną z technologii, która zaczęła zmieniać świat w zeszłym roku, był robot wspomagający zachowanie równowagi przedstawiony przez naukowców z Singapuru. Pisaliśmy o nim w tekście Jak Singapur radzi sobie ze starzejącym się społeczeństwem? Wykorzystując innowacje w opiece zdrowotnej, w tym roboty i 5G”. A czego możemy się spodziewać w tym roku?

AI stanie się rzeczywistością 

ChatGPT, bardzo modne słowo w ostatnich czasach, to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które może zredefiniować doświadczenia online. AI do tej pory była zawsze gdzieś w tle, wykonując swoją pracę bez zwracania uwagi opinii publicznej, ale można się spodziewać, że wkrótce się to zmieni. Koncern Google już wprowadził w firmie „kod czerwony” i zamierza zaprezentować sprawność swojej AI w bardziej widoczny sposób w jeszcze 2023 roku. Microsoft, który jest udziałowcem ChatGPT, będzie szukał możliwości dalszego rozwoju. W 2023 roku sztuczna inteligencja może stać się prawdziwa.

Matter stanie się nowym standardem dla IoT 

W 2023 roku zmienią się też inteligentne urządzenia. Pojawia się Matter, czyli nowy, ujednolicony standard dla Internetu Rzeczy (IoT). Wiele czołowych firm technologicznych, takich jak Apple, Samsung, Google, Amazon, zgodziło się go przyjąć. Nowy standard sprawi, że dużo łatwiej będzie współpracować ze sobą różnym urządzeniom inteligentnego domu. Jeśli masz w domu urządzenie zgodne ze standardem Matter – a w 2023 roku będzie ich mnóstwo – to łatwiej będzie je kontrolować za pomocą Alexy, Asystenta Google lub Siri.

Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, czy rzeczywistość mieszana? 

Choć nie jest to technologia, która przejdzie do głównego nurtu w 2023 roku, to połączenie rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR) może stać się bardziej widoczne. Apple już teraz podobno pracuje nad urządzeniem do mieszanej rzeczywistości, które powinno wejść na rynek w tym roku. Urządzenie to będzie co prawda produktem niszowym, ale z technologicznym portfolio i niebywałą zdolnością do zatrzymywania ludzi w swoim ekosystemie, za pomocą tego headsetu firma może spróbować narrację wokół AR i VR. A jeśli to zrobi, to wielu innych graczy z pewnością w to wejdzie.

Metaverse: Hit czy kit? 

Gdy mówimy o Metaverse, to dla Marka Zuckerberga jest to sytuacja w stylu „wszystko albo nic”. Czy nowa platforma zyska na popularności w 2023 roku? Mało prawdopodobne. Prawie wszyscy, którzy pokładają nadzieje w Metaverse, muszą się nastawić na to, że jest to długoterminowa inwestycja. Projekt wciąż jest na bardzo wczesnym etapie. Wiele czołowych firm ma wielkie plany dotyczące Metaverse, ale prawdę mówiąc nie widać na razie nic, co mogłoby sprawić, że w 2023 stanie się ono jedną z najważniejszych technologii.

5G i hiperłączność 

W tym roku będzie za to widoczny prawdziwy wpływ rozwoju sieci 5G. Nowe miasta stopniowo są obejmowane usługami nowej generacji. Wszystko wskazuje na to, że należy spodziewać się gwałtownego wzrostu liczby połączonych ze sobą urządzeń. Naukowcy i inżynierowie widzą coraz więcej zastosowań dla tej technologii, a po przestoju z czasów pandemii wiele państw wraca do intensywniejszych prac w celu zwiększenia zasięgu 5G na swoich terenach. W Polsce też spodziewamy się w tym roku aukcji nowych częstotliwości.

A jak sytuacja z rozwojem 5G wyglądała w Polsce i na świecie w 2022 roku? Pisaliśmy o tym niedawno na naszym blogu w artykule:

5G na świecie – 10 państw z największym zasięgiem nowej technologii. Jak na ich tle wypada Polska?”

Tekst powstał przy współpracy z naszym partnerem:

 

Źródło: The Economic Times  

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights