„Świadomość i ekspresja kulturalna, jedna z ośmiu kompetencji kluczowych uczenia się przez całe życie, obejmuje docenianie twórczego wyrażania idei, doświadczeń i uczuć oraz aktywną twórczość za pośrednictwem szeregu środków wyrazu (muzyki, sztuk teatralnych, literatury i sztuk wizualnych). Jest to kompetencja w coraz większym stopniu wykorzystywana jako między przedmiotowe narzędzie w europejskich klasach szkolnych i obejmuje solidną znajomość lokalnego, narodowego i europejskiego dziedzictwa kulturowego.”

Tyle teorii, teraz praktyka. Czym wzbogacać tę ekspresję, jak uaktywnić uczniów do tego, aby rozwijali się w tym kierunku?

Narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnej

Opiszę w tym artykule narzędzie pozwalające wzbudzić ekspresję, jest nim WordArt. Aplikacja web’owa pozwalająca na zamianę słów w obrazy, mówiąc tak w skrócie.
Jak z niej skorzystać ? Nic prostszego. Po uruchomieniu jej wystarczy przejść do tworzenia, klikając przycisk „CREATE NOW

To co czyni tą aplikację wyjątkową to fakt, że nie trzeba zakładać konta, aby móc skorzystać z jej podstawowych funkcji. O tym co zyskamy zakładając konto napiszę później.Cała zabawa z tym narzędziem jest bardzo prosta. Polega na wprowadzeniu słów, jakie mają być uformowane w obraz. Następnie możemy wybrać kształt w jaki mają być ułożone, określić jakiej czcionki program ma użyć, wg jakiego formatu ma wszystko przygotować i ostatecznie w jakim stylu. Po zdefiniowaniu tych wszystkich elementów możemy dokonać wizualizacji i po tym – zmian. No ale po kolei… Wprowadziliśmy słowa, przejdźmy zatem do kształtu w jaki mają być ułożone. Wybrałem z kształtów szkolnych charakterystyczne nakrycie głowy.

W kolejnym kroku wybierzmy czcionki jakie mają być użyte do tworzenia obrazu ze słów. Jest ich bardzo dużo…

Jeszcze tylko 2 kroki 😉 W kolejnym wybieramy jak nasze słowa mają być układane. Ja wybiorę układ losowy. Mamy tu jeszcze dodatkowe opcje takie jak ilość słów, gęstość ich ułożenia na kształcie oraz wpisywanie słów w litery:

Ostatni krok, styl… Kolory, tło, animacja…

To już koniec ustawień. Możemy oczywiście wracać do poprzednich kroków i zmieniać to co do tej pory zostało skonfigurowane. Na tym etapie przygotowywania naszego WordArt wystarczy już kliknąć w przycisk „Visualize„, aby zobaczyć efekt przygotowywanej przez nas grafiki.

Co dalej ? Przygotowana przez nas grafika może zostać wydrukowana, pobrana, udostępniona na mediach społecznościowych. Można ją również wykorzystac jako nadruk na koszulkę. Przykład wydruku poniżej.

Nie wszystkie jednak formy wykorzystania stworzonego dzieła będą aktywne. Część z nich wymaga założenia konta. W tym momencie klasyka, możemy wykorzystać konto jakie już posiadamy np. w Google

Posiadanie konta pozwala m.in. na umieszczenie przygotowanej grafiki na stronie internetowej, w jej treści, jako osobnego elementu. Efekt widoczny poniżej…

 

 

Tym sposobem uzyskamy efekt aktywnego elementu, który poszczególne słowa wyróżnia po tym jak skierujemy na nie kursor myszki. Sposób na to, aby to zrobić wymaga bardziej szczegółowego wytłumaczenia. Zapraszam zatem na szkolenie, wystarczy skontaktować się ze mną używając formularza.

Zachęcam zatem do korzystania z tego narzędzia przez co kolejny raz wykorzystacie…

Narzędzia tik w rozwoju kompetencji kluczowych dzieci

Program dostępny jest pod adresem https://wordart.com

Wojtek Misiorowski

ODWIEDŹ BLOG AUTORA

Dodaj komentarz