Jak wypełnić lukę w edukacji klimatycznej młodzieży? Jak mówić do młodych-dorosłych o ekologii i pokazywać im, że mają realny wpływ na to jak będzie wyglądać przyszłość naszej planety? Jak pomóc nauczycielom wprowadzać ekologiczne tematy do lekcji, mimo braku tych zagadnień w podstawach programowych? Odpowiedzi na te pytania znają twórcy nowego portalu – EkoEksperymentarium dla młodzieży. 

Mamy Projekt razem z ekspertami, metodykami i ekologami stworzyli przyjazne miejsce w sieci, do którego zapraszają zarówno nauczycieli jak i młodych ludzi, szukających atrakcyjnie podanej wiedzy o klimacie. To dynamiczne lekcje-strony opowiadające o ekologii za pomocą krótkich tekstów, komiksu, gier i filmów. Z EkoEksperymentarium można korzystać za darmo, na zajęciach w szkole lub zadać jako wyjątkowo ciekawą pracę domową.

  • Edukacja klimatyczna to niezwykle ważny temat. EkoEksperymentarium przekazuje te treści w ciekawy i innowacyjny sposób – dostosowany do potrzeb młodych ludzi. Portal pomaga też nauczycielom, którzy chcą uczyć o klimacie, ekologii i zrównoważonym rozwoju. Całość została opracowana tak, żeby można było korzystać z EkoEksperymentarium zarówno na lekcjach biologii, geografii, chemii czy języka polskiego. Młodzieży, z którą pracuję portal bardzo się spodobał – docenili grafiki, układ materiału i konkretny przekaz! Jestem pewna, że zgamifikowana forma zachęci uczniów do scrollowania i poszukiwania wiedzy. – mówi Bogusia Mikołajczyk, superbelferka i autorka fanpage Biologus designans.

 

fot. Jakub Wlazło, Zespół Szkół nr 2 w Pabianicach

Pierwszym tematem poruszonym na mlodzi.ekoeksperymentarium.pl jest woda. Twórcy podjęli ten temat, żeby pokazać jak ważna jest ochrona zasobów wodnych.

  • Zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy stawianie na żołnierski prysznic zamiast długich kąpieli w wannie – to rady, o których już każdy z nas wie, ale retencja czy ślad wodny to hasła, których nie używamy na co dzień. W EkoEksperymentarium tłumaczymy te pojęcia i pokazujemy np. że do wyprodukowania jednego kilograma mięsa z kurczaka zużywa się aż 4330 litrów wody, a jednej pary jeansów aż 11000 litrów. Tę wiedzę przekazujemy w atrakcyjny sposób. – mówi Joanna Studzińska, współtwórczyni EkoEksperymentarium z kolektywu Mamy Projekt. 

Lekcje umieszczane na mlodzi.ekoeksperymentarium.pl mają edukować ale też inspirować. Przykładem takiej inspiracji jest inicjatywa młodych ludzi z Gdańska, którzy m.in.: na bazie EkoEksperymentarium chcą uczyć swoich rówieśników o klimacie.

  • Chcemy zebrać grupę młodych osób, które uczą się w szkole, aby wyposażyć je w niezbędną wiedzę na temat ekologii. Zależy nam, aby nie były to jedynie jednorazowe warsztaty, tylko większa inicjatywa. Dlatego oprócz części merytorycznej dołączymy część metodologiczną, proponując narzędzia takie jak EkoEksperymentarium, które można wykorzystać przy prowadzeniu warsztatów. Dzięki temu młode osoby same będą mogły poprowadzić zajęcia w szkole, stając się tym samym ekspertami_kami. Wierzymy, że przekazywanie wiedzy w swoim otoczeniu jest pierwszym krokiem, który każda osoba może zrobić na rzecz ekologii. – podkreśla Janina Repeka, aktywistka Zielonego Ogniwa.

Z portalu EkoEksperymentarium dla młodzieży można korzystać za darmo, bez pobierania aplikacji czy podawania danych osobowych. Kolejne lekcje, powstające przy współpracy z Fundacją Lafarge Wspólnie, są w przygotowaniu i w najbliższym czasie na mlodzi.ekoeksperymentarium.pl pojawią się kolejne ważne tematy: ślad węglowy oraz energia i ciepło.

*Twórcami EkoEksperymentarium dla młodzieży są członkowie zespołu Mamy Projekt, autorzy EkoEksperymentarium dla dzieci – kompleksowego programu edukacji klimatycznej dla dzieci w wieku 5-11 lat, nagrodzonego w 2022 roku w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Komisję Europejską.

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights