Już od piątku w galerii BWA Wrocław Główny odwiedzać można wyjątkową wystawę – EkoEksperymentarium. Stworzona z myślą o wszystkich pokoleniach, pokazuje, jak każdy z nas może przyczynić się do oszczędzania energii czy niemarnowania wody w trakcie domowych czynności. Jeszcze przed jej otwarciem, na wystawę zapisało się już ponad 100 klas i grup przedszkolnych.

EkoEksperymentarium to nowa, niesztampowa wystawa, pozwalająca sprawdzić, jak nasze codzienne, małe czynności mogą wpłynąć korzystnie na środowisko. W Galerii BWA Wrocław Główny specjalną, edukacyjną przestrzeń stworzył kolektyw Mamy Projekt. Wystawa jest zbudowana na planie mieszkania: w salonie poznajemy sposoby na oszczędzanie energii, w łazience dbamy o każdą kroplę wody, w kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć mniej.

EkoEksperymentarium to wystawa do eksperymentowania, a nie tylko oglądania. Uczestniczki/cy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować wodę butelkowaną. Poznają też ważne dane i łatwe triki na ograniczanie zużycia zasobów – mówi Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt. – W mieszkaniu, zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiamy ważne kwestie ekologiczne i to, jak we własnym domu możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie.

Zwiedzanie wystawy będzie możliwe od piątku, 23 września, do 6 listopada. Co ważne, wstęp jest bezpłatny. Jak podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego, wystawa w atrakcyjny sposób prezentuje ideę less waste – podobnie, jak miejska kampania „Wrocław nie marnuje”.

fot. Konrad Kulczyński

We Wrocławiu od lat zachęcamy mieszkańców i mieszkanki do zmiany codziennych nawyków. Rezygnujemy z plastiku na miejskich wydarzeniach, promujemy również wymianę książek w przestrzeni publicznej czy nadawanie niepotrzebnym z pozoru rzeczom drugiego życia – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska. – EkoEksperymentarium jest bardzo dobrym miejscem, w którym dzieci i dorośli wspólnie mogą utrwalić dotychczasowe znane im dobre nawyki, ale również będą mieć okazję poznać nowe eko rozwiązania. Wystawa została zaprojektowana w taki sposób, aby mogła cieszyć i uczyć jednocześnie.

Pierwsze grupy z wrocławskich szkół już odwiedziły wystawę. Opiekunki/owie i wychowawcy/czynie klas oraz grup przedszkolnych mogą skorzystać ze specjalnego formularza, w którym mogą zapisać się na wizytę. Do tej pory chęć udziału w 45-minutowej ekolekcji zgłosili już nauczycielki/e i opiekunki/owie ponad 100 klas z 24 szkół oraz 6 przedszkoli.

To ważne, by prezentować najmłodszym ekorozwiązania na bazie konkretnych przykładów i codziennych działań, które każda/y z nas może realizować w codziennym życiu. Poza tym taka wystawa to również świetny pomysł na organizację lekcji poza szkolnymi murami – mówi Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych Urzędu Miejskiego.

Od 23 września zapraszamy grupy zorganizowane do naszej galerii BWA Wrocław Główny w godzinach 9:00–15:00, z kolei w soboty i niedziele zapraszamy osoby, chcące zwiedzić wystawę indywidualnie w godzinach otwarcia galerii 12:00–18:00. Od 21 października wystawa będzie czynna od środy do czwartku w godzinach 12:00–20:00 oraz od piątku do niedzieli w godzinach 12:00–18:00 – mówi Iwona Kałuża, kierowniczka działu współpracy z publicznością z BWA Wrocław.

Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium składającego się z portalu z grami (www.ekoeksperymentarium.pl) oraz programu zajęć w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Wiemy, że edukacja klimatyczna to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań i każdy z nas szuka sprawdzonych informacji dotyczących np. odpowiedniej segregacji odpadów czy oszczędzania zasobów. Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie, co robić, żeby nie szkodzić środowisku – mówi Joanna Studzińska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt.

fot. Konrad Kulczyński

Patronat nad całym projektem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, partnerami wrocławskiej odsłony projektu są: Miasto Wrocław z programami Zielony Wrocław i BWA Wrocław, a w obszarach optymalizacji termicznej i gospodarowania odpadami wystawę wsparły firmy Velux i Interzero. Projekt wymyśliły i realizują Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska razem z kolektywem Mamy Projekt. Ilustracje przygotował artysta, Paweł Szlotawa, aranżacją przestrzeni zajęło się Studio Gdyby. Koordynacją i produkcją zajęła się Joanna Kurkiewicz.

Kuratorki: Joanna Studzińska i Małgorzata Żmijska

Produkcja i koordynacja: Joanna Kurkiewicz

Ilustracje: Paweł Szlotawa

Scenografia: Studio Gdyby

Patronat: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Organizatorzy: Urząd Miejski Wrocławia, BWA Wrocław, Mamy Projekt

Partnerzy: Velux, Interzero

 

____________________

 

O organizatorkach:

 

Mamy Projekt to kolektyw kuratorsko-realizatorski. Tworzy angażujące projekty edukacyjne o tematyce społecznej, a przede wszystkim o klimacie. W ciągu ostatnich lat zrealizował 5 wystaw z serii NIEMAPA, czterokrotnie prezentowaną „Przytul Polskę”, wystawę czasową „Przeciek” o ochronie wód i dwukrotnie (jak dotąd) „EkoEksperymentarium”. W ramach kolektywu powstaje też seria kreatywnych przewodników pt. NIEMAPA oraz projekty z zakresu edukacji klimatycznej, m.in. portal EkoEksperymentarium.pl z grami dla dzieci. Kolektyw działa w multidyscyplinarnych zespołach, przy współpracy wielu partnerów i ekspertów, dzięki czemu nawet o trudnych i złożonych sprawach potrafi opowiedzieć jasnym i prostym językiem. EkoEksperymentarium powstało po to, żeby w praktyczny i pozytywny sposób przekonywać do wprowadzania niewielkich uproszczeń w codziennym życiu przynoszących korzyści nam i planecie zgodnie z wiarą, że małymi krokami można wprowadzać wielkie zmiany.

 

***

BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej

Cztery przestrzenie połączone programem prezentującym sztukę i dizajn w ich nowych, czasem zaskakujących przejawach. Pokazy, wystawy, akcje i publikacje BWA Wrocław dotyczą styku współczesnej praktyki wizualnej oraz nowych idei społecznych, politycznych i duchowych. Nasze galerie to BWA Wrocław Główny, Dizajn, Studio oraz SIC!. Wydawany jest także magazyn „BIURO” o sztuce, kulturze i nowych przemyśleniach.

www.bwa.wroc.pl | @bwawroclaw

 

 

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights